Hipertiroidi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hipertiroidi uzun süreli ilaç tedavisi ile düzelme görülen bir hastalıktır. İlaçlar en az 1 yıl süre ile kullanılır. İlaç kullanılırken hormon düzeyi varsa antikor düzeyi takip edilir. Bazı hastalarda da radyoaktif iyot tedavisi ya da ameliyat uygulanır.

Hipertiroidi, aşırı aktif tiroid olarak da bilinir. Metobolizmayı hızlandırarak rahatsızlık verici belirtilere sebep olur; yediğiniz yemek miktarı değişmediği ya da arttığı halde istemsiz kilo kaybı, endişeli hal, huzursuzluk, odaklanamama, hızlı kalp atışı, kalp atışında düzensizlik, iştah artışı, saçlarda dökülme ve incelme, ellerde ve parmaklarda titreme, aşırı terleme, adet düzeninde değişiklikler, sıcaklığa karşı hassasiyet, bağırsak hareketlerinde artış, tiroid bezinde büyüme, guatr, boyunda şişlik, yorgunluk, halsizlik, uyumada zorlanma, deride incelme, sinirlilik gibi şikayetlerdir.

Hipertiroidiye sebep birçok durum vardır. En sık görülen sebep Graves hastalığı denilen bir hastalıktır. Hastalıkta bağışıklık sisteminin ürettiği bazı antikorlar tiroid bezine saldırarak daha çok tiroid hormonu üretmesine neden olur. Tiroid nodülleri, tiroid bezinin iltihaplanması, pituiter bezden TSH adlı hormonu üreten kanserler, aşırı iyot alımı gibi birçok sebep hipertiroidiye sebep olur.

Hipertiroidi ile İlgili Makeleler

Hipertiroidi

Metabolizmayı düzenleyen tiroid bezlerinde fazla hormon salgılanması sonucu oluşan Hipertiroidi'nin tedavisi, hastanın sağlık durumuna uygun olarak seçilir.

makaleyi incele