Hipermetrop ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hipermetrop kişiler uzaktaki cisimleri net görürken, yakındaki cisimleri bulanık görür. Yazıları okumakta, çizim yapmakta, yazı yazmakta, ekrandan bir şeyler izlemekte zorlanabilirler. Bulanıklıktan dolayı cisimlerin kenar çizgileri dağınık ve birden fazla olarak algılanabilir, cisimlerin sınırları net algılanamayabilir.

Yakını net görmemeye hipermetrop adı verilir. Uzağı net görememeye ise miyop adı verilir. Hipermetropi genelde ileri yaşlarda ortaya çıkan bir sağlık problemidir gençlerde ve çocuklarda daha çok miyopi görülür. Bir hastalık değil kırma kusurudur ince kenarlı mercekler yardımı ile görüş düzeltilebilir. 

Hipermetrop genelde ileri yaşlarda ortaya çıkan bir problemdir ve gözün uyum yapabilme yeteneğinde bozulma ortaya çıkarır. Göz gözlüksüz uyum yapmaya çalışarak aslında görmeyi bir nebze korur. Gözlük takıldıktan sonra göz kendi kendine uyum yapma yeteneğini kaybeder ve asıl ilerleme gözlük takıldıktan sonra olur. Elbette ki bir noktadan sonra kişinin hayat kalitesini ciddi etkiliyorsa gözlük kullanılması gerekir ve numaranın ilerlemesinin en önemli sebebi yaştır, yalnızca gözlük kullanımına bağlı ilerlemez. 

Hipermetrop gözlüğü sürekli takılması gereken bir gözlük değildir. Kişi günlük hayatında ekrana bakma, yazı okuma, yazma, çizim yapma gibi eylemler esnasında gözlüğü takar. Yakına odaklanmasını gerektiren bir eylem içinde değilse gözlüğü takmasına gerek yoktur.

Hipermetrop derecesi genellikle kendiliğinden düşmez hatta yaşla beraber artar. Gözlük ve lens gibi yardımcı cihazların kullanımında da hipermetrop derecesi artar. Ameliyat göz derecesini düşüren tek yöntemdir.

Hipermetrop ile İlgili Makeleler

Hipermetrop

Hipermetrop, yakını net görememe, bulanık görme olarak açıklanan gözde kırma kusuru olup tedavisi hastanın tercihine göre gözlük, lens kullanımı ve lazerle ameliyatttır:

makaleyi incele