Hidrosel ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hidrosel yetişkinde oluştuysa veya altında yatan herhangi bir başka problem varsa kendiliğinden genelde geçmez. Tedavisi cerrahidir. Yalnızca bebeklerde kendiliğinden geçer. Yetişkinlerde altta yatan neden varsa tedavi edilmesi ardından da cerrahi ile hidroselin alınması gerekir.

Su fıtığı (hidrosel) genellikle ağrı yapmaz. Fakat yetişkinlerde özellikle testis hacmi büyükse toplanan sıvı gün içinde ağırlaşarak testisi aşağı çekecek ve rahatsızlık hissine bağlı hafif bir ağrı yaratacaktır. Ciddi ağrı yapan pek çok testis hastalığı mevcuttur. Testis torsiyonu (dönmesi), kasık fıtıkları, testis tümörleri, testis kitleleri, enfeksiyonları bunlardan bazılarıdır, mutlaka hidroselden ayrılmaları ve çoğunun vakit kaybetmeden tedavisi gereklidir.

Hidrosel kısırlık yapmaz. Eğer altta yatan bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyon öyküsü varsa buna bağlı olarak kısırlık oluşabilir fakat bu hastalıklar genelde ek belirtilerle ortaya çıkar ve hidrosel tanısı koyarken hekim tarafından araştırılır, tedavi edilmesi amaçlanır.

Bebeklerde su fıtığı (hidrosel) ağrı yapmaz. Bebekler genelde gün içinde yatay pozisyonda olduğu için sıvının yoğunluğu ve miktarında değişme beklenmez. Bebekte ağrıya bağlı ağlama, huzursuzluk, emme güçlüğü, testiste renk değişiklikleri gibi ek belirtiler varsa mutlaka vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerekir.

Bebeklerde hidrosel büyük oranda kendiliğinden geçer. Fakat bu yaklaşık 1 senelik bir süreç sonunda oluşur, hemen kaybolması beklenmemelidir. Bu açıdan acil tedavi edilmez, uzun süre bebekler izlem ve kontrol altında tutulur. Bu süre içinde sıvı miktarında ve şişlikte aşırı artma, çocukta kusma, karnı içe çekerek ağlama, dışkı yapamama, testislerde renk değişimi gibi belirtiler oluşursa ya da 1 senenin sonunda şişlikte hafifleme olmazsa mutlaka hekime başvurmak ve altta yatan başka sebepleri araştırmak gerekir.

Hidrosel ile İlgili Makeleler

Hidrosel

Hidrosel, erkeklerde görülen ve testis kısmında oluşan su toplanması ve ödem olup, kesin tedavisi cerrahidir.

makaleyi incele