Hidrosefali ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hidrosefali hastalığının kendiliğinden geçme ya da iyileşme durumu yoktur. Ancak şant yöntemi ve diğer cerrahi yöntemler ile hastalığın ilerlemesi engellenebilir. Böylece hasta oluşabilecek ciddi riskler ve kalıcı hasarlar önlenmiş olur.

Hidrosefali hastaları doğumdan sonra erken tedavi edildiği sürece beynin zarar görme riski azalmaktadır. Şant takılan ve şantı normal çalışan bir hastanın ölüm riski çok az olacaktır. Yani sağlıklı bir kişinin ortalama yaşam süresine yakındır. Ancak şant takılamayan ve ileri beyin hasarı olan hastalarda ölüm riski ciddi derecede yüksektir.

Hidrosefali hastalığının birçok sebebi olmakla beraber bu sebeplerden biride genetik olmasıdır. Anne karnında yapılan genetik testler sonucunda bebekte hidrosefali olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Fakat travmalar ve bazı enfeksiyonlar nedeniyle de oluşabilir.

Hidrosefali hastalığı tamamen iyileşen bir hastalık değildir. Ancak yapılan cerrahi müdahaleler ile hastanın beynindeki fazla sıvı boşaltılıp kişinin rahatlaması ve gelişebilecek beyin hasarı engellenebilir. Şantın bozulduğu veya normal çalışmadığı durumlarda tekrardan hidrosefali bulgularının oluşabileceği unutulmamalıdır. Bu durumlarda da tekrardan şant değişimi yapılabilir.

Hidrosefali hastalığı erken teşhis ve tedavi ile ciddi başarılar gösterilmiş bir hastalıktır ancak tam olarak iyileşmesi söz konusu değildir. Hastaya tedavi edilemezse, nefes alma, konuşma, görme ve zihinsel fonksiyonların olduğu beyin bölgelerine ve beyin sapına bası yaparak hastanın ölümüne neden olabilir.  

Hidrosefali ile İlgili Makeleler

Hidrosefali

Hidrosefali hastalığı, beyin omurilik sıvısının aşırı miktarda birikmesi sonucu meydana gelmekte olup, tedavisinde öncelik hastalığın beyine vereceği zararı önlemektir.

makaleyi incele