evim.com

Hıçkırık ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hıçkırığın çeşitli nedenleri vardır. Bunlar arasında büyük bir lokma yutmak, hızlı yemek yemek, hava yutmak, acılı bir şeyler yemek, gazlı veya alkollü içecekler içmek sigara içerken ciğere fazla hava dolması gibi solunum düzenini bozan nedenler vardır. Bu nedenler dolayısıyla oluşan hıçkırık birkaç saat sürer. 48 saatten fazla süren hıçkırığın nedeni daha ciddi tıbbi bir rahatsızlık olabilmektedir. Bunun için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Hıçkırığı geçirmenin birçok yöntemi vardır ve bu yöntemler evde uygulanabilir. Kağıt torbanın içine nefes alıp vermek veya nefesi tutmak ciğerlerde karbondioksit birkimini sağlar ve diyaframı rahatlatır. Bir bardak soğuk su içmek veya buzlu su ile gargara yapmak, rahatlayıp yavaş ve kontrollü bir şekilde nefes alıp vermek de hıçkırığı geçirmede etkilidir. Ancak hıçkırık 48 saatten uzun sürerse bu başka bir hastalığın belirtisi olabilir bunun için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Diyaframın istem dışı ve kısa kasılmalar sonucunda hıçkırık tutması oluşmaktadır. Boyun ve göğüs arasındaki sinirlerin  tahriş olması da hıçkırığın bir sebebidir. Büyük bir lokmayı yutmaya çalışmak birden hava yutmak kas spazmına ve sinirlerin tahriş olmasına neden olur. Ciğerlerin hemen altında göğüs ve karın arasındaki sınırı belirleyen diyafram kası solunumu düzenlemektedir. Diyaframın ritim dolayısıyla kasılmasıyla spazm ortaya çıkar. Meydana gelen her spazm gırtlak ve ses tellerinin bir anda kapanmasına neden olur. Bu nedenle akciğerlere ani bir hava akışı gerçekleşir. Bunun sonucunda vücut zorlukla solumaya çalışır ve ortaya hıçkırık sesi çıkar.

Anne karnında bebeğin hıçkırması yagın olarak görülen bir durumdur. Bu duruma fetal hıçkırık adı verilmektedir. Bebeğin diyaframının nefes alıp vermeye başladığı küçük hareketlerdir. Bebek nefes aldıkça amniyotik sıvı akciğerlere girer ve diyaframın kasılmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise bebeği hıçkırık tutmaktadır.

Bebeğin çok fazla yemek ve hızlı yemek yemesi veya fazla hava yutması midenin genişlemesine yol açmaktadır. Midenin genişlemesi diyaframda spazma neden olur. Hıçkırığın sık ve rahatsız edici olması gastroözofageal reflünün (mide içindeki sıvının yemek borusunu tahriş etmesi)  belirtisi olabilmektedir. Tam olarak sindirilemeyen gıdanın veya mide asidinin yemek borusuna geri gelmesi diyaframın tahriş olmasına ve spazma neden olabilmektedir.

Hıçkırığın geçmesi en fazla 48 saat sürmektedir. Ancak bu süre aşıldığında hala devam eden hıçkırık inatçı hıçkırık olarak adlandırılır. Bununla birlikte hıçkırığın çok uzun sürmesinin sebebi; beyin veya omurilik, diyafram ve göğüs çevresinin yapıları ve kandaki yüksek kalsiyum seviyesi ile ilgili bir sorun olabilir. Daha ciddi bir hastalığın da belirtisi olabilen inatçı hıçkırık için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Yetişkinlerde görülen hıçkırık mide genişlemesine yol açmaz. Ancak yetişkinlerin çok yemek yiyip mideyi genişletmeleri sonucu diyafram kası sıkışır ve hıçkırık ortaya çıkar. Bebeklerde de   bebeğin çok fazla yemek ve hızlı yemek yemesi veya fazla hava yutması midenin genişlemesine yol açmaktadır. Midenin genişlemesi diyaframda spazma neden olur. Sonuç olarak, hıçkırık mideyi genişletmez ancak genişleyen mide hıçkırığa sebep olur

Hıçkırık ile İlgili Makeleler

Hıçkırık Nedir?

Hıçkırık, diyaframın istem dışı kısa kasılmaları ile ortaya çıkar.

makaleyi incele

Hıçkırık Tedavisi

Genellikle hıçkırık için herhangi bir tedaviye başvurmaya gerek kalmaz ve hıçkırık kendiliğinden geçer.

makaleyi incele