Hemoroid ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Dış basur denilen anal bölgenin aşağısındaki hemoroidler kendiliğinden geçebilmektedir. Özellikle çok fazla ağrı, kaşıntı, kanama yapmayan basurlar sıkça kendiliğinden iyileşirler. Ancak bu durumda kabız olmamak oldukça önemlidir. Çünkü kabızlık hemoroidi daha da kötüleştirir. Ayrıca çok acı yemekte ağrıyı arttırabilir. İlerleyen dönemlerde de her basur strangüle olarak ameliyata kadar ilerleyebilir. O yüzden eğer basur gittikçe büyüyorsa, ağrısı artıyorsa bir doktora başvurmak gerekir.

Basura ağrıya azaltmak için ağrı kesici kremler sürülebilir. Ayrıca aleo vera jeli, hindistan cevizi yağı gibi doğal maddeler de sürülebilir. Ancak bu maddelere herhangi bir alerjisi olan kişilerin dikkatli olması gerekir. Bazı çalışmalarda karbonatlı suyun da faydalı olabileceği söylense de bu konuda kanıtlanmış bir bilgi yoktur. Yine siyah çay ve yeşil çayda hemoroidi yatıştırmaya yardımcı olabilir. Ilık suylai nazikçe anal bölgeyi yıkamak da iyi gelir. Ancak bu yöntemlerin hepsi geçici çözümlerdir. En doğru tedaviyi hekim uygulayacaktır.

Basur anal bölgede bulunan hemoroidal pleksus denilen ve herkeste var olan damarların bazı sebeplerle genişlemesinden dolayı oluşur. Bu genişleme genellikle karın içi basıncı artması nedeniyle olur. Örneğin kabızlık durumunda tuvalette sürekli ıkınmak, obezite, sürekli öksürmek karın içi basıncı arttırır. Ayrıca hamilelik gibi durumlarda rahim daha yukarıdaki damarlara bası yapar. Bu da anal bölgedeki damarlarda kan birikmesine sebep olarak hemoroidi oluşturabilir.

Basur bulaşıcı bir hastalık değildir. Çünkü basurun nedeni hemoroidal damarların genişlemesidir. Bu durum tamamen kişinin kendi özelliklerine bağlı görülen bir durumdur. Eğer kişide kabızlık varsa veya karın içi basıncı arttıran başka bir durum varsa basur görülür. Bu nedenden de anlaşılacağı gibi basur asla bulaşabilen ve bu yüzden görülen bir şey değildir.

Basur ağrısı genelde anal bölgede bir yumru şeklinde hissedilir. Ayrıca bazı durumlarda kendini karın ağrısı şeklinde de gösterebilir. Hemoroid bağırsakların ucunda olduğu için bazı hastalar bunu gaz ağrısı gibi de tanımlar. Bazı kişiler çok hafif ağrılar hissederken bazı hastalar da çok şiddetli ağrı hisseder. Bunun nedeni kişinin ağrı eşiği ve hastalığın evresidir. Strangüle olmuş yani artık boğulmuş bir hemoroid çok şiddetli ağrıya sebep olabilir. Bu ağrı genellikle gittikçe artar ve sonunda en tepe noktaya ulaşır. O şiddette de devam eder.

Hemoroid döneminde kesinlikle kabızlığa sebep olacak yiyecekler yenmemelidir. Çünkü kabızlık yaşayan bir kişide travma her dışkılamada artacak ve hemoroid şiddetlenecektir. Fast food yiyecekler kabızlığa sebep olan ana yiyeceklerdir. Bunun haricinde aşırı çikolata, beyaz ekmek, çok çay ve kahve tüketmek de kabızlığa neden olabilir. Ayrıca acı da hemoroidi şiddetlendirebilir. Özellikle ağrı ve kaşıntıyı arttırabilir. Hemoroidin olduğu dönemde bunlardan olabildiğince kaçınılmalıdır.

Hemoroidin kanser yaptığı henüz kanıtlanmış bir çalışmada gösterilmemiştir. Ancak önemli olan hemoroidin kanser yapması değil, kalın bağırsak ve rektum kanserlerinin hemoroidl ile karıştırılmamasıdır. Çünkü bazen polipler veya kanserli dokular tıpkı hemoroid gibi bulgu verebilir. Onlarda da kanama, ağrı görülebilir. Bunun tek ayırım yolu kolonoskopi ile bağırsaklara bir hekim tarafından bakılmasıdır. Eğer şüpheli bir lezyon varsa o bölgeden alınan biyopsi ile uygun tanı konur ve tedavisi yapılır.

Hemoroid ile İlgili Makeleler

Hemoroid

Hemoroid, anal bölgede bulunan damarların genişlemesi sonucu ortaya çıkan durumdur ve tedavisinde; hemoroid kremi, hemoroid ameliyatı, bitkisel yöntemler ve hemoroid ilacı gibi tedaviler uygulanabilir.

makaleyi incele