Hemofili ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hemofili hastalığının tipleri vardır (hafif – orta – ağır). Bunlar faktör aktiviteleri, kanama bölgeleri gibi nedenlerden dolayı birbirinden ayrılmaktadır. Bu hafif, orta, ağır hemofili tipleri farklı klinikler göstermektedir. Tedavileri ise kliniklerine göre ve tiplerine göre verilmektedir. 

Aynı zamanda hemofili hastası faktör konsantrelerini alarak hayatına devam edebilmektedir. Bu şekilde günlük hayat kalitesini sağlamaya çalışmaktadır. Bu hemofili hastalarında kanamalar meydana gelmektedir. Eklem içi kanamalar, kas içi kanamalar, travmalardan sonraki kanamalar, sünnet sonrası kanamalar gibi. Bu tür kanamaların önüne geçmek önemlidir ve tedavi programını buna göre yapmak gerekir. Beslenme alışkanlıklarını, fiziksel aktivitelerini buna göre düzenlemeleri gerekmektedir.

Aralarında kanama bakımından en sıkıntılı olan durumlar, orofarinks ve beyin kanamalarıdır. Eğer bu kanamalar olursa geri döndürülemez ve ölüme kadar gidebilir.

Hemofili hastalığı X kromozomuna bağlı resesif (çekinik) taşınan bir hastalıktır. Gebe kadın doğum yapabilir ama çok dikkatli olmak gerekir. Çünkü erkek çocukları kesinlikle hemofili hastası olacaktır. Ona göre yaşam tarzlarını ayarlamalıdırlar ve tedavi planlarını düzeltmelidirler. Doktorlarıyla görüşmelidirler çünkü çocuklarının engelli olma ihtimali vardır.

Her insanda görülebilecek bir durumdur. Erkeklerde ve kadınlarda da görülebilir. Kalıtsal bir hastalıktır. Annesi veya babası hemofili hastası olan her bireyde görülebilir. Hastalık daha çok erkek çocuklarda klinik belirti verir.

Evet, evlenebilir. Ama genetik bir hastalık olduğundan dolayı çocuklarında görülme oranı artar. Bundan dolayı dikkat edilmeli ve duruma göre davranmalıdır. Çocukların engelli doğma ihtimali vardır. Bundan dolayı hemofili hastası gebe kalmadan önce doktoruyla mutlaka görüşmelidir.

Pancar, nar, avokoda, havuç, folik asitten zengin gıdalar, haftada en az 2 kez balık tüketilmesi gibi şeyler hemofili hastalarına çok iyi gelmektedir.

Aynı zamanda hastaların incir yemesi, ısırgan otu kullanması bu hastalar da faydalı bulunmuştur. Isırgan otunu balla karıştırarak yemek bu hastalara iyi gelmektedir. Gebre otu da tüketmelidirler.

Hemofili önemli komplikasyonlarla seyreden (örneğin kas içi kanamalarla çevre dokulara bası yapabilir) kan hastalığıdır. Eğer tedavisi yapılmazsa ciddi kanamalar durumunda ölümle sonuçlanır. Eğer hasta tedavisini iyi ve düzenli bir şekilde alıyorsa hastalığın komplikasyonlarını, kötü belirtilerini en aza indirir.

Alkol kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu da sigara gibi kılcal damarları tahrip ettiğinden dolayı hemofili hastaları için büyük sorun oluşturur. Herhangi bir kanama durumunda sağlıklı kişilere göre daha kolay bir kanama meydana gelir ve süresi daha da uzar.

Hemofili ile İlgili Makeleler

Hemofili

Pıhtılaşma faktörlerinde eksiklikler olması sonucu oluşan genetik bir pıhtılaşma bozukluğu olan hemofili hastalığı ömür boyu yerine koyma tedavisiyle kontrol altında tutulur.

makaleyi incele