Helicobacter pylori ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Helicobacter Pylori insandan insana bulaşır. Ağız, vücut salgılar ve hava yoluyla bulaşabilir. İyi temizlenmemiş yiyecekler ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Temizliğinden emin olunmayan sulardan da insanlara bulaşabilir. El yıkama alışkanlığına dikkat etmek gerekir.

Helicobacter Pylori testinde kan testi, dışkı testi ve nefes testi yapılır. Ayrıca endoskopi ve endoskopi sırasında alınan biyopsi ile kesin tanısı konulur. Kan testinde H. Pyloriye karşı vücudun antikor geliştirip geliştirmediğine bakılır. Dışkı testinde alınan dışkı örneğinde bakterinin varlığı araştırılır. Nefes testinde hastaya üre verilir. Eğer H. Pylori var ise hastada üreyi parçalar ve bir alet yardımı ile bu olay anlaşılır.

Helicobacter Pylori bulaşıcıdır. İnsandan insana bulaşır. Ayrıca temiz olmayan su ve gıdalarla da bulaşabilir. Hijyen bulaşmayı önlemede en önemli koşuldur. İnsandan insana kolay şekilde bulaşabildiği için birçok insanda vardır. Bu sebeple birçok insanda belirti vermese de mide ve bağırsakta bulunmaktadır. İlerleyen dönemlerde gastrit ya da ülser gibi hastalıklara sebep olursa belirti vermeye başlar.

Helicobacter Pylori genellikle kanser yapmaz denilir. Çünkü genellikle kansere ilerleyecek kadar ağır durumlara sebep olmaz. Ancak bazen bazı mide kanserlerine sebep olabilir. Bu mide kanserlerinin araştırılmasında yüksek çoğunluğunda bu bakterinin vücutlarında var olduğu bildirilmiştir.

H. Pylori tedavisinde ilaçla tedavi ön plandadır. Üçlü ya da dörtlü olarak uygulanan antibiyotik tedavisi ile bakteri tamamen yok edilebilir. Belirli süre uygulanan bu tedavi sonrası bakterinin yok edilip edilmediğini görmek için tekrar testler uygulanır. Düzenli tedavi ile çoğu vakada bakteri yok edilir. Başka bir yöntem bakterinin tamamen ortadan kalkmasını sağlamaz.

Helicobacter pylori ile İlgili Makeleler

Helicobacter Pylori

Helicobacter pylori, özellikle mide ve bağırsak kısmında enfeksiyona yol açan bir bakteri türü olup; tedavisinde esas yöntem, ilaç tedavisi uygulamalarıdır.

makaleyi incele