Hamilelikte Vajinal Kaşıntı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte yaşanan vajinal kaşıntılar genel olarak bebeklere zarar vermemektedir. Ancak eğer cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan kaynaklı yaşanan vajinal kaşıntı ise ve tedavi edilmemiş ise hem anne adayı açısından hem de bebek açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle tedavinin yapılması önemlidir.

Gebelikte yaşanan vajinal kaşıntının geçmesi için öncelikle kaşıntının sebebi teşhis edilmelidir. Vajinal kaşıntının neden olduğu duruma göre mantar kremleri, mantar için vajina içi ovüller, mantar tabletleri, antibiyotik tabletler veya başka tedavi yöntemleri kullanılabilmektedir.

Hamilelikte ilk 3 haftada vücudun kendini hamileliğe hazırlaması olarak beyaz yapışkan bir vajinal akıntı gelebilmektedir. Ancak bu akıntı genel olarak şiddetli kaşıntılara sebep olmamaktadır. Bu nedenle vajinal kaşıntılar hamilelik belirtisi olarak görülmemektedir.

Gebeliğin ilk haftalarında vajinal akıntılar meydana gelmektedir. Bu vajinal akıntıların şiddetine ve yoğunluğuna göre kaşıntı da meydana gelebilmektedir. Gebelikte vajinal kaşıntılar genel olarak enfeksiyon durumlarda görülmektedir. Bu nedenle doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Vajinal Kaşıntı

Kadınların hamilelik döneminde yaşadıkları hormonal değişime bağlı olarak vajinal akıntı ve kaşıntı meydana gelmektedir. Antibiyotik, mantar kremi ve antiviral tabletlerle tedavi edilebilir.

makaleyi incele