Hamilelikte Vajina Ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte vajina ağrısının geçmesi için doktor tarafından verilen uygun tedavi yönteminin yanı sıra birtakım önerilerin uygulanması da oldukça etkili olabilmektedir. Ilık bir duş, dinlenmek, yavaş ve sakin hareketlerde bulunmak gibi uygulamalar ile vajina ağrısı geçmektedir.

Hamile olmayan kadınlarda vajina ağrısı görülmesinin, direkt olarak hamilelik belirtisi olarak değerlendirilmesi çok doğru değildir. Vajina ağrısı, hamilelik dışındaki dönemlerde çok farklı nedenlerden dolayı kaynaklanabilmektedir. Bu gibi bir problemle karşı karşıya kalınması durumunda bir kadın hastalıkları doktoru ile görüşülmesi gerekmektedir.

Hamilelik döneminde görülen vajina ağrısı; annenin hormonlarında değişiklik olması, bebeğin büyümesi, annenin kilo alması, enfeksiyonlar ve bu gibi nedenlerden dolayı kaynaklanmaktadır. Bu ağrıların yaşanması son derece normaldir. Fakat annenin dayanamayacağı şiddette ve sıklıkta yaşaması, aynı zamanda kanama gibi diğer riskli belirtileri de görmesi durumunda zaman kaybetmeden bir doktora görünmesi gerekmektedir.

Hamilelikte yaşanan vajina ağrısı, hamilelik döneminin hemen her evresinde farklı nedenlerden dolayı meydana gelebilmektedir. Fakat genellikle 12 ve 16. haftalarda kendini belli edecek şiddet ve sıklıkta yaşanmaya başlanmaktadır.

Hamilelikte Vajina Ağrısı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Vajina Ağrısı

Gebelikte vajina ağrısı değişen hormonlar ile birlikte anne adaylarının kasıklarında ve vajinalarında bir ağrı oluşması durumudur. Tedavide kegel egzersizleri, pelvik masajı ve ilaç tedavisi gibi yöntemler kullanılmaktadır.

makaleyi incele