Hamilelikte Üşüme ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte üşüme hissi tıbbi açıdan gebelik belirtisi olarak değerlendirilmese de genellikle anne adaylarının hormonlarında görülen ani değişimler ile birlikte meydana geldiği için hamilelik sürecinin erken belirtileri niteliğindedir. Özellikle adet öncesi üşüme hamilelik belirtisi olarak algılanmaktadır fakat bu durum adet dönemi öncesi vücuttaki hormonların tıpkı gebelikte olduğu gibi dalgalanmalar göstermesi ve kan kaybına bağlı olarak ortaya çıkmasıdır.

Hamilelikte terleme ve üşüme oldukça normal olgulardır. Hemen hemen her kadının gebelik sürecinde yaşadığı durumlardandır. Bu yüzden endişe duyulmamalıdır. Ancak alınan önlemlere rağmen geçmiyor ve sürekli olarak devam ediyor ise alanında uzman bir hekimle görüşülmesinde fayda vardır.

Hamilelikte üşüme durumu tıbbi açıdan bebeğin cinsiyeti üzerinde herhangi bir faktör oluşturmamaktadır. Ancak anneler arasında yaygın bir şekilde; özellikle el ve ayak bölgesinde görülen üşümenin, bebeğin erkek olacağını işaret ettiğine ve bununla birlikte de hiç üşüme görülmemesinin kız bebek sahibi olunacağını işaret ettiğine inanılmaktadır.

Hamilelikte titreme ve üşüme, oldukça normal olgulardır. Anne adayının vücudunu bebeğin varlığına alıştırması süreci, hormonal dalgalanmaları da beraberinde getireceği için anlık ateş basması, titreme ve üşüme doğal karşılanmaktadır. Ancak sürekli olarak tekrar ediyor olması ve alınan önlemlere rağmen geçmemesi halinde, hekime bildirilmesinin gerekliliği unutulmamalıdır.

Gebelikte üşüme ve ateş basması temel olarak hormonlardaki dalgalanmalar sebebi ile meydana geldiği için gebeliğin ilk başlarında sıkça görülür ancak her hamileliğin her döneminde üşüme problemi görülebilir.

Hamilelikte Üşüme ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Üşüme

Hamilelik döneminde progesteron ve östrojen hormonlarındaki dalgalanmalar üşüme durumunu tetikleyebilir. Tedavide antibiyotik, demir takviyesi ve diyet gibi seçenekler vardır.

makaleyi incele