Hamilelikte Uçuk ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelik döneminde ortaya çıkan uçukların oluşum nedeni strese ve yaşanılan duygusal sorunlardan kaynaklanmaktadır. Uçuğun nemli tutulması bu süreçte anne adaylarının rahatlamasını sağlayacaktır. Bu yüzden çoğu doktor anne adayları için krem önermektedir.

Hamilelik döneminde anne adayının yaşadığı uçuk sorunu çok tehlikeli durumlar oluşturmamaktadır. Genellikle bu sorun stres kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Ancak yine de ilk 3 ayda bu sorunu yaşayan hamile kadınlar her ihtimale karşı mutlaka tarama testlerini yaptırmaları gerekir.

Gebelik döneminde ortaya çıkan uçuklar bebeğe zarar vermemektedir. Ancak her ihtimale karşı anne adayları mutlaka tarama testlerinden geçmeliler. Daha önce bağışıklığı olan kadınlarda ise bu tehlike daha azdır.

Uçuk genellikle herpes simplex virüsünün ortaya çıkmasıyla oluşmaktadır. Bu durum bağışıklığın düşük olmasıyla beraber daha hızlı yayılmaktadır. Bu yüzden kadınlarda oluşan uçuklar hamileliğin belirtisi değildir.

Bağışıklık sistemini güçlendirici besinler uçuk için oldukça faydalıdır. Ayrıca çinko kremleri ve çinko içeren besinler de uçuğa iyi gelmektedir. Bunun dışında aloe vera jeli de mineraller bakımında oldukça zengin olmasından dolayı uçuk için kullanılabilir.

Herpes simplex adı verilen bu virüs bulaşıcı hastalıkların arasında yer almaktadır. Virüse sahip birisi ile temas eden kişiye uçuğun geçme olasılığı oldukça yüksektir. Bundan dolayı uçuğu olan birisi ile temas etmemeye çalışmalısınız.

Hamilelikte Uçuk ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Uçuk

Herpes Simplex virüsünün deriye bulaşması sonucunda genelde dudakta ortaya çıkan viral enfeksiyon türüne uçuk denir. Oral ilaç ve kremlerle tedavi edilebilmektedir.

makaleyi incele