Hamilelikte Tansiyon ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gebelik döneminin 20. haftasından sonra ortaya çıkan yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) olarak da bilinir. Bir tansiyon değerinin yüksek tansiyon olduğuna karar vermek için o değerlerin 14/9 mmHg üzerinde görülmesi gerekmektedir. Kişide görülen yüksek tansiyonun oldukça tehlikeli bir rahatsızlık olan gebelik zehirlenmesine yol açacağı bilinmektedir. Bu gebelik zehirlenmesi kişinin vücuduna oldukça mühim hasarlar vermektedir.

Gebelik döneminde ilaç kullanımı zorunda kalmadıkça başvurulmayan bir yöntemdir. Fakat gebelik sürecinde yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa ortaya çok sayıda olumsuzluk çıkmaktadır. Tansiyon değerlerinin 150/95 mmHg olduğu durumlarda ilaç tedavisine başlanmalıdır. Gebelik sürecinde kullanılacak olan ilaçlar oldukça özenli bir tedavi süreci çerçevesinde olmalıdır. Bu sebeple doktorun önermediği ilaçlar hem anne hem bebek sağlığı için kullanılmamalıdır.

Baş dönmesi, nefes darlığı, düzensiz kalp ritmi gibi belirtiler gösteren yüksek tansiyon gebelikte oldukça önemli bir rahatsızlıktır. Özellikle 20. Haftadan sonra sıklıkla görülür. Yüksek tansiyonu düşürecek birtakım besinler vardır.

Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

  • Kafayı soğuk su ile yıkamak
  • Limonlu su karışımı tüketmek
  • Sarımsak tüketmek
  • Greyfurt suyu içmek 
  • Hastayı sakinleştirmek amaçlı istirahat etmesi

Hamilelikte görülen tansiyon problemi anne adayını ve bebeğini birtakım sağlık problemlerine itebilir fakat hamilelik sürecinde ilk 3 ayda tansiyon düşüklüğü gayet olağan bir durumdur. Hamilelikte tansiyon yükselmesi ise 20. haftadan sonra görülür.   Anne adayı tansiyondan kaynaklı istirahat halindeyken beyne giden kan akımının azalması söz konusudur. Bu durumda anne adayında görülen tansiyon düşüklüğü ya da yüksekliği ağır semptomla göstermedikçe bebeğe hiçbir zararı bulunmamaktadır. Yapılması gereken sol yana yatarak istirahat etmek ve tansiyon semptomlarının geçmesini beklemektir.

Düşük tansiyon ya da diğer adıyla hipotansiyon oluşumunu engellemek, dengeyi sağlamak için yapılması gereken birtakım durumlar mevcuttur. Bunlar su tüketimini arttırmak, egzersiz yapmak, B12, demir ve folik asit içeren gıdaları tüketmek gebelik sürecinde oluşan düşük tansiyon riskini ortadan kaldırmak için yapılması gerekenlerdir.

Hamilelik sürecinde ortaya çıkan yüksek tansiyonun belirtilerini evde tüketilecek birtakım besinlerle azaltmak mümkündür. Bunlara örnek verecek olursak; özellikle protein açısından zengin ürünler tüketilmelidir, tuz kullanımını mümkün oldukça azaltmalı ve bol bol sıvı tüketmelidir. Protein açısından zengin ürünlerden bahsedecek olursak bunlar sürt, yoğurt, et, yumurta ve kurubaklagil olarak değerlendirilebilir.

Tansiyon düşüklüğünün bir sürü sebebi olabileceği gibi, gebelik de başlıca sebepleri arasında yer alır. Hamilelik sürecinde tansiyon düşüklüğü sıkça karşılaşılan bir durumdur. Tansiyon düşüklüğü hamilelik belirtisi olabilir fakat kesin tanı için bir hekime gidilip muayene olmak gerekmektedir. Bahsettiğimiz gibi tansiyon düşüklüğünün çokça sebepleri mevcuttur.

Hamilelikte Tansiyon ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Tansiyon

Hamilelikte tansiyon gebeliğin 20. haftasında ortaya çıkan ve olağan görülen bir durumdur. Tedavide kan nakli tedavisi, kan basıncını düşürme ve magnezyum sülfat kullanılabilir.

makaleyi incele