Hamilelikte Stres ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte stres gerek hamile kadında gerekse de bebekte farklı etkilere sebep olabilmektedir. Stresin şiddetine göre hamilelik dönemi de etkilenmektedir. Hamilelikte stres, erken doğum riskini artırabilir, düşük doğum ağırlıklı bebeğe sebep olabilir veya preeklampsi ve gestasyonel diyabete yol açabilmektedir.

Hamilelikte sinir stres aşırı olduğu takdirde bebeğe olumsuz etkilere sebep olmaktadır. Özellikle bebeğin ruhsal ve bedensel sağlığı açısından hamilelikte aşırı stres tehdit uyandırmaktadır. Bebeğin doğum öncesinde ve doğum sonrasındaki sağlığını koruyabilmek adına hamilelikte stresten uzak durmak gerekir.

Stres vücutta uyum içerisinde giden mekanizmaya farklı oranlarda etki etmektedir. Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişimlerle beraber stres faktörünün de oluşması bebek üzerinde zararlı sonuçlar doğurabilmektedir. Özellikle erken doğum riski bebeğin düşük ağırlıklı doğmasına sebep olmaktadır. Bunun dışında bebekte alerji, huysuzluk, astım, davranışsal bozukluklar, bağlanma sorunları ve strese aşırı cevap gibi tepkiler de oluşturabilir.

Hamilelik sürecinde strese ne kadar maruz kalınması ve stresin şiddeti hamilelik üzerinde de etkilerini değiştirmektedir. Hafif ve günlük hayatta yaşanan stresler hamilelik sürecini etkilemeyecektir. Ancak yaşanılan travmatik olaylara bağlı olarak gelişen uzun süreli ve şiddetli strese maruz kalmak hamile kalma konusunda olumsuz etkiler yaratabilmektedir.

Gebelikte stresin şiddetine göre kadınlarda farklı tepkiler ve cevaplar verilebilmektedir. Bazı kadınlarda hamilelikte aşırı stres, sinir ve ani duygu değişimleri karın ağrılarına sebep olmaktadır. Hamile kadınlarda karın ağrısı kasılmaları da tetikleyebilmektedir. Aynı zamanda stresin immün sistemi zayıflatması sebebiyle de rahim enfeksiyonları oluşabilir ve erken doğum riski artabilmektedir.

Hamilelikte Stres ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Stres

Hamilelik döneminde gerek fiziksel gerekse hormonal değişimler sonucu anne adayı stres altına girebilir. Tedavi psikoloji ilaçları yada psikoterapilerle yapılabilmektedir.

makaleyi incele