Hamilelikte Sivilce ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gebelik döneminde hormonsal değişimlerden dolayı sivilce çıkması oldukça normal bir durumdur. Hamilelik yaşayan çoğu kadın vücudunun herhangi bir yerinde sivilce ile karşılaşabilmektedir. Bu dönemde hormonsal dengesizliğin yaşanmasından dolayı sivilcelenmeler özellikle yüz bölgesinde çok sık meydana gelmektedir.

Hamilelik döneminde sivilcelenme çok sık rastlanan cilt sorunlarından biridir. Hormonların değişmesi ve artmasıyla birlikte vücudumuzun pek çok bölgesinden sivilcelenmeler meydana gelebilir. Ancak yalnızca sivilcelenme ile hamilelik belirtisi denilmesi çok zordur. Çünkü her hamile kadınlarda sivilcelenme meydana gelmeyebilir.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan sivilcelenme, anne adayının hormonsal yapısına göre değişmektedir. Bazı anne adaylarında hiçbir sivilcelenme olmazken bazılarında ise bu durum çok fazla rahatsız edici olabilir. Bu yüzden sivilcelenme bazı anne adaylarında ilk haftalarda da çıkabilmektedir.

Hamilelik döneminde hormonların çok fazla çalışmasından dolayı pek çok anne adayında sivilcelenmeler meydana gelmektedir. Bu süreç her hamile kadında değişkenlik göstermesinden dolayı ne zaman geçeceği de tam olarak bilinmemektedir. Ancak genellikle sivilcelenmeler doğumdan sonra geçmektedir.

Genel olarak bu süreç her anne adayında farklı şekilde yaşandığı için zamanı da hamile kadınlarda değişkenlik gösterebilmektedir. Ancak sivilcelenme genellikle hamilelik döneminin 8. haftasından itibaren daha sık ortaya çıkmaktadır. Bu durum her kadında farklılık gösterdiğinden dolayı yine de kesin bir zaman belirtmek doğru değildir.

Hamilelik döneminde kullanılan sivilce kremleri oral yolla alınan ilaçlardan daha az zararlıdır. Bundan dolayı antibiyotik ilaçlar yerine dermatoloji doktorunun önerdiği sivilce kremi kullanılabilir. Ayrıca anti bakteriyel içeren kremler de hiçbir zarar vermemektedir.

Hamilelikte Sivilce ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Sivilce

Hamilelik döneminde hormonsal dalgalanmalardan dolayı yüzde, sırtta, memede ve hatta vajinada sivilce çıkmasına neden olmaktadır. Tedavide oral ilaçlar ve kremler kullanılmaktadır.

makaleyi incele