Hamilelikte Sistit ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelik döneminde rahmin mesaneyi sıkıştırmasıyla birlikte bakterilerin dışarıya çıkmasını engellemektedir. Mesanede oluşan basınçtan dolayı da bakteriler sıkışır ve enfeksiyonun oluşmasına neden olur. Bunun sebebi hamilelik belirtisi değil tamamen hormonal değişimdir.

Hamile kalmadan önce sistit belirtisi olan kadınlar mutlaka ilk olarak enfeksiyon tedavisine başlamalıdır. Çünkü sistit tedavi edilmediği durumlarda hem anne adayı hem de bebek için tehlikeli durum yaratabilir. Bundan dolayı da hamile kalmak isteyen kadınlar mutlaka tedaviye başlamalıdır.

Sistitin pek çok belirtileri bulunmaktadır. Ancak bu belirtilerin başında idrar yapmada yanma ve ağrı yer almaktadır. Ayrıca acil idrar yapma hissi de sistitin başlıca belirtileri arasında yer almaktadır.

Sistitin oluşmasını engellemek için genital bölge mutlaka temiz tutulmalıdır. Ayrıca her gün iç çamaşırı değiştirmek de enfeksiyonun oluşmasını engellemektedir. Bunun yanı sıra genital bölgenin nemli kalmasına izin verilmemelidir. Çünkü nem bakterilerin üremesini sağlayacaktır.

Hamilelikte Sistit ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Sistit

Sistit, çeşitli mikroplardan oluşan idrar yolu enfeksiyonudur ve hamilelik döneminde de anne adaylarında çok sık rastlanılan bir durumdur. Tedavide en etkili yöntem doktor önerisiyle antibiyotiklerdir.

makaleyi incele