Hamilelikte Sık İdrara Çıkma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İdrara sık çıkmak çok rastlanan gebelik belirtilerinden biridir. Çoğunlukla endişe edilen bir durum değildir. Fizyolojik değişikliklerden kaynaklı görülen olağan bir durumdur. Fakat her idrara sık çıkma hamilelik belirtisi değildir. Altında farklı idrar yolu hastalıkları ve daha farklı rahatsızlıklar yatabilir. Bu sebeple uygun teşhis için bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Hamilelikte sık sık idrara çıkmak gebeliğin ilk aylarında görülmeye başlayan bir belirtidir. Bu durum gebeliğin ikinci trimester olarak adlandırılan ikinci üç aylık süreçte bir azalma göstermektedir. Fakat 6 aylık gebelikte sık idrara çıkma durumu üçüncü trimester başı olup, bebeğin doğum kanalına inmesi sonucu görülür. Hamilelik süreci sonlandığında bir hastalık sebebiyle sık idrara çıkma görülmemişse kendiliğinden biten bir durumdur.

Gebelikte sık idrara çıkma; gebeliğin ilk aylarında sık idrara çıkma ve hamileliğin son ayında sık idrara çıkma olarak görülür. Hamileliğin ilk haftalarında sık idrara çıkma bebeğin mesaneye yaptığı baskı ile ortaya çıkan, günlük hayatı olumsuz etkileyen bir durumdur. Gebeliğin 6. ayı olarak bilinen 24-25 haftalık gebelikte sık idrara çıkma ise son 3 aylık döneme başlaması sebebiyle görülmesi normaldir. 7. ay olarak bilinen 27-28-29 haftalık gebelikte sık idrara çıkma bebeğin gitgide büyümesiyle mesaneye yaptığı baskı sebebiyle karşılaşılan bir durumdur. Özellikle 35-36-37-38- 39 haftalık gebelikte sık idrara çıkma, doğuma yakın olması sebebiyle bebeğin doğum kanalına inmesi sebebiyle görülmektedir.

31-33 hafta olarak bilinen 8. ayın bitiminde gebeliğin üçüncü trimester süreci içerisinde olmasından kaynaklı sık sık idrara çıkma görülebilir. Gebelikte sık idrara çıkma hamile kişiyi tedirgin etmemesi gerekir. Oldukça normal olan bir gebelik süreci belirtilerinden biridir. Fakat bazı hastalıkların da habercisi olabilir.

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Sık İdrara Çıkma

Hamilelik döneminde rahmin idrar torbasına yaptığı fazla baskı sebebiyle gebe kişide sık sık idrara çıkma görülür. İlaç tedavisi, diyet ve egzersiz gibi birçok tedavi yöntemi vardır.

makaleyi incele