Hamilelikte Şeker ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelik döneminde şeker yüklemesi genellikle 24 ve 28. haftalar arasında yapılmaktadır. Gebelikte şeker yüklemesi için net tarih, doktorun yaptığı muayeneler sonucunda verilmektedir. Bu yükleme sonrasında annedeki şeker değerleri yine doktor tarafından incelenerek gerekli tedavi sürecine başlanmaktadır. Belirli aralıklarla gebelikte şeker ölçümü yapılarak anne adayının sağlığı kontrol altına alınmaktadır.

Hamileliğin 24-28. haftaları aralığında uygulanan şeker yüklemesi testi, 1 bardak içerisinde bulunan 50 gram glukozun anne adayına verilmesiyle başlar. Glukozun tüketilmesinin ardından 1 saat sonra, anne adayının kan şekeri düzeyi değerlendirilir. Bu sayede gebelikte diyabet için önlem alınmaktadır.

Hamilelik döneminde anne adaylarının kan şekeri değerinin 70 mg/dL olması beklenmektedir. Bu değerin altında olan kan şekeri, anne adayının hipoglisemi yani düşük şekeri olduğunu göstermektedir. Aynı şekilde kan şekeri eğer bu değerden daha yüksek olursa anne adayında yüksek şeker olduğu söylenebilmektedir. Yüksek veya düşük şeker hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından son derece tehlikelidir.

Hamilelikte şeker yüklemesi yaptıranlar, bu test sonrasında normal hayatlarına geri dönebilmektedir. Hamilelikte şeker yüklemesinin zararları konusunda anne adayları büyük bir endişe duymaktadır. Fakat yapılan araştırmalar doğrultusunda bu testlerin herhangi bir zararının olmadığı ortaya koyulmaktadır.

Gebelikte yapılan şeker yüklemesi, anne adayında yüksek şeker olup olmadığını teşhis edebilmek amacı ile yapılmaktadır. Uzman doktor tarafından yapılması gereken şeker yüklemesi, doğru bir tedavinin uygulanabilmesi açısından son derece önemlidir.

Anne adayında şeker hastalığının olup olmadığını anlamanın en doğru yolu, şeker yüklemesidir. Tedavi edilmeyen şeker hastalığı hem annenin hem de bebeğin hayatını tehlikeye atabilmektedir. Bu sebeple de gebelikte şeker yüklemesi yapılması doktorlar tarafından önerilmektedir.

Gebelik döneminde anne adayının açlık kan şekeri (12 saatlik yemek yememe sonrasında) değerinin 60-90 mg/dL olması beklenmektedir. Tokluk kan şekerinin ise 120-130 mg/dL arasında olması beklenmektedir. Bu değerlerin altında ya da üstünde olan kan şekeri değerleri hem bebeğin hem de anne adaylarının sağlığını tehlikeye atabilmektedir.

Hamilelikte Şeker ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Şeker

Hamilelik döneminde şeker yükselmesi ya da düşmesi hem bebek hem de annenin sağlığı açısından büyük bir risk taşımaktadır. Diyet listesi, egzersiz programı ve ilaç tedavisi ile tedavi uygulanabilmektedir.

makaleyi incele