Hamilelikte Pembe Akıntı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Yerleşme kanaması olarak bilinen pembe akıntılar genellikle hamileliğin ilk haftalarında ortaya çıkmaktadır. Döllenen yumurtanın rahimde yer bulabilmesi için hafif bir şekilde pembemsi akıntılar oluşabilmektedir. İlk haftalarda görülen bu akıntılar hamileliğin belirtisi olabilir.

İlk başta hafif lekelenme olarak ortaya çıkan yerleşme kanamaları 2 veya 3 saat kadar sürmektedir. Akıntı süreci her kadında farklı ortaya çıkabilmektedir. Ancak genel olarak lekelenme şeklinde ortaya çıkan akıntılar 2 veya 3 gün boyunca görülebilmektedir.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan pembe akıntı veya açık pembe şeklinde görülen akıntılar normaldir.   Her hamile kadında görülmese de rahme yerleşen yumurta bu süreçte kanamanın oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durum da akıntıya sebep olduğundan dolayı gebelik sırasında oluşan sıradan bir belirtidir.

Döllenmiş yumurtanın rahimde kendisine yer bulmaya çalışması, kanamanın oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden hamilelik döneminde ortaya çıkan pembe akıntı normal karşılanmaktadır.

Hamilelikte Pembe Akıntı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Pembe Akıntı

Hormonal değişimler nedeniyle hamileliğin ilk aylarında pembe akıntı görülmesi sıklıkla rastlanılan bir durumdur. Tedavide antibiyotik ilaç ve fitil gibi seçenekler vardır.

makaleyi incele