Hamilelikte Panik Atak ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Panik atak kişiye fiziksel olarak zarar vermemektedir. Bu durum gebelikte panik atak yaşayan anne ve bebeği için de geçerlidir. Ancak bebekler annelerinin hislerini hissedebilmektedirler. Dolayısıyla anne endişe duyduğunda bebeğin bunu hissetme ihtimali bulunmaktadır.

Hamilelik anne için yeni ve hayatında meydana gelecek büyük değişikliklere adaptasyonunu gerektiren stresli bir süreçtir. Panik atak da hastalar için oldukça stresli ve korku verici olmaktadır. Dolayısıyla atakların önüne geçilmediği takdirde panik atak zaten stresli olan hamilelik sürecini daha da stresli hale getirecek ve anne adayı için bu süreci ekstra zorlaştıracaktır.

Panik atak çok stresli ve endişeli durumlarda sıklıkla karşılaşılan bir sorundur. Hamilelik de anne adayı için endişe verici ve stresli bir süreç olabilmektedir. Dolayısıyla her zaman bu şekilde olmamakla birlikte hamilelikte genellikle panik atak tetiklenmektedir. Ancak uygun tedavi yöntemiyle hamilelik döneminde panik atağın tedavi edilmesi mümkündür.

Panik atak kişi için çok korkutucu ve dehşet verici bir durumdur. Çoğu zaman panik atak geçiren kişiler öleceklerini sandıklarını söylerler. Ancak panik atak aslen kişiye fiziksel olarak herhangi bir zarar vermemektedir. Dolayısıyla hastaların direkt panik atak sebebiyle hamile kalamamaları gibi bir durumla karşılaşılmamaktadır.

Hamilelikte Panik Atak ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Panik Atak

Hamilelikte panik atak annenin yaşantısında meydana gelecek olan sosyal değişimler ve evham hali nedeniyle ortaya çıkabilir. Tedavide psikolojik yöntemler, terapiler ve ilaçlar uygulanmaktadır.

makaleyi incele