Hamilelikte Öksürük ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte öksürük genel olarak bebeğe ve anneye bir zarar vermemektedir. Ancak hamileliğin sonlarına doğru görülen şiddetli enfeksiyonlar erken doğuma sebep olabilmektedir. Pnömoni gibi şiddetli öksürüğe sebep olan enfeksiyonlar ıkınmalara yol açarak amniyon zarının erken yırtılmasına ve vajinal kanamalara neden olabilmektedir. Bu da erken doğumu tetiklemektedir.

Hamilelik döneminde mevsimlerin soğuklarına bağlı olarak öksürük meydana gelebilmektedir. Öksürük genel olarak bebeğe zarar vermemektedir. Hamilelikte oluşan amniyon kesesindeki amniyon sıvısı bebeği dış etkenlere karşı korumaktadır. Bu nedenle öksürüğün şiddetinden bebek etkilenmese de, hamile kişi öksürüğün aşırı şiddetli olması halinde karnında kasılma gibi rahatsızlıklar hissedebilmektedir.

Hamilelikte öksürük ve balgamın geçebilmesi için öncelikle su tüketimine dikkat edilmelidir. Balgam adı verilen mukusun rahat çıkarılması için ılık su tüketilmelidir. Bununla beraber eğer doktor reçete etmiş ise gerekli ilaçlar kullanılmalıdır. Aynı zamanda bitki çayları da hamilelikte öksürük ve balgamın rahatlamasına yardımcı olabilmektedir.

Gebelikte öksürük çeşitli farklı sebeplere bağlı olarak oluşabilmektedir. Hamilelik döneminde kadınların vücutlarına aldıkları her şey bebeği de etkilediği için içilmesi ve yenilmesi gereken şeylerde de dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle öksürük şurubu gibi ilaç olan kimyasal içerikli ürünleri kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Doktor öksürüğün şiddetine göre öksürük şurubu reçete edebilir veya etmeyebilir.

Hamilelikte Öksürük ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Öksürük

Hamilelik döneminde mutlaka görülen mevsim geçişlerinde hamilelikte öksürük şikayetleri görülebilmektedir. Tedavide su tüketimi, antibiyotik, bronkodilatör, antihistaminik, öksürük şurubu gibi seçenekler vardır.

makaleyi incele