Hamilelikte Nefes Darlığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Çoğul gebelikte rahmin daha fazla büyümesiyle oluşan baskı, anne adaylarında sıklıkla nefes darlığı, yürüme güçlüğü, bel ağrısı gibi şikayetlerin görülmesine neden olur. Korkulmaması gereken bir durum olmakla beraber önerilen egzersizlerle kontrol altına alınması sağlanır.

Gebelik sürecinin en sık rastlanan durumu olan nefes darlığı, anne adayının günlük aktivitelerini yapma kalitesini düşürür. Bunlardan biri de uyku esnasında ve öncesinde nefes darlığı görülmesidir. Gebelik sürecinde sağlıklı bir uyku için nefes darlığının kontrol altına alınması gereklidir. Hamilelikte gece nefes darlığı, daha çok uyku pozisyonundan kaynaklanmaktadır.

Nefes egzersizleri anne adayının solunum sıkıntısını kontrol altına almak ve doğum anında kolaylık sağlamak için oldukça önemlidir. Nefes egzersizleri için uygun olan duruş, bir ayağın diğerinin üzerine atılma ile oluşturulan bağdaş düzenidir. Bu pozisyondayken burundan nefes alarak, ağızdan vermek önerilen bir yöntemdir. Nefes egzersizleri çalışmalarına düzenli olarak devam etmek mide yanması, hazımsızlık, kabızlık ve gaz şikayetlerini azaltır.

Rahatsızlık hissettiğiniz solunum sıkıntısı sizi günlük hayatta oldukça olumsuz etkiliyor olabilir. Ancak gebelik sürecinde kanda artan oksijen seviyesiyle bebek ihtiyacı olan oksijeni alır. Bu sebeple gebelik döneminde oluşan nefes darlığı bebeğe bir zarar vermez.

Hamilelik sürecinde her üç aylık periyot trimesterinde olarak adlandırılır. 6. ay olarak nitelendirilen hamileliğin ilk iki trimesterinde görülen nefes darlığından gebelik dönemi sebebiyle değişen hormonlar sorumludur. Son üç aylık dönemde ise bebeğin büyüyor oluşu solunum sıkıntısına yol açar. Gebelikte nefes darlığı sık sık görülen olağan bir durumdur. Ancak olumsuzluğa yol açan belirtilerine dikkat edilip, süreci gözlemlemek gerekir.

Bebeğin oksijen ve besin açlığı annede bazı rahatsızlıklar ortaya çıkarır. Bu sebeple kalp çarpıntısı, düzensiz kalp ritmi ve nefes darlığı gebelik döneminin bir parçası olarak kabul edilir. Özellikle hamileliğin son aylarında artış gösterdiği gözlenir. Gebelik sebebiyle oluşan stres, kaygı, aşırı çay ve kahve tüketimi yorgunluk sebebiyle arada sırada kalp çarpıntısı yaşanmasına sebep olabilir. Bu sebeple nefes darlığı, kalp çarpıntısı gebelik sürecinde olağan bir durumdur.

Aşırı duygusallık, sinirlenme, koku hassasiyeti ve mide bulantısı gibi hamilelik belirtisi olan birçok durum mevcuttur. Nefes darlığı da hamileliğin belirtisi olarak görülebilir. Fakat nefes darlığının bazı hastalıkların öncüsü olduğu da unutulmamalıdır.

Hamilelikte Nefes Darlığı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Nefes Darlığı

Hamilelikte nefes darlığı, soluk alıp verme kişinin bilinçli olarak yapmadığı bir eylemdir. Tedavi, hava yolları genişleticiler, antibiyotikler, nefes teknikleri ve diyet gibi uygulamalarla yapılmaktadır.

makaleyi incele