Hamilelikte Mide Bulantısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte mide bulantısı çok sık karşılaşılan bir durumdur. Yaşanan mide bulantısı, gebelik ilerledikçe azalarak geçecektir. Anne adayının, bol sıvı tüketmesi, egzersiz yapması, hafif yiyecekler tercih etmesi ve ağır kokulardan uzak durması, mide bulantısının azalarak geçmesini sağlamaktadır.

8 aylık hamilelikte mide bulantısı çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Fakat anne adaylarının %5’i 32, 33, 34 veya 35 haftalık gebelikte mide bulantısı yaşayabilmektedir. Hamilelikte son ayda mide bulantısı görülen anne adaylarına, doktor tavsiyesi eşliğinde, hamilelikte mide bulantısına ilaç ve bitkisel çözüm tedavisi uygulanmaktadır.

Regl döneminde yaşanan mide bulantısı ve baş ağrısı genellikle, adet öncesi sendrom (PMS) nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Regl dönemindeki mide bulantısının hamilelik nedeniyle ortaya çıkması da görülebilmektedir. Bu durumda hamilelik testi veya uzman doktor yardımıyla kesin sonuç öğrenilebilmektedir.

Hamilelikte mide bulantısı süresi, anne adayının yapısına göre değişmektedir. Genellikle gebeliğin, 16. – 18. haftalarında bulantı şikayeti sona ermektedir. Fakat anne adaylarının %5’inde hamileliğin son haftasında ve hatta son günlerinde mide bulantısı şikayeti görülebilmektedir.

Hamilelikte mide bulantısı, genel olarak 5. ve 6. haftada ortaya çıkmaktadır. Gebelikte bulantı 9. haftada şiddetini oldukça artırmaktadır. Anne adayının yapısına göre değişmekle birlikte, mide bulantısı 16. – 18. haftada şikayetler sona ermektedir.

Hamilelikte mide bulantısı anne adaylarının birçoğunda görülmektedir. Fakat %30’lu bir dilimde mide bulantısı şikayeti görülmektedir. Hamilelikte mide bulantısı yaşanmaması herhangi bir soruna işaret değildir. Mide bulantısı şikayeti yaşamayan anne adaylarının da bebekleri sağlıklı ve ideal bir şekilde dünyaya gelebilmektedir.

Yemekten sonra ortaya çıkan mide bulantısı genel olarak tüketilen gıdadan kaynaklanmaktadır. Fakat hamilelik şüphesi bulunuyorsa, hamilelikte yemekten sonra mide bulantısı da görülebilmektedir. Hamilelik sürecinde günün her saatinde, gece veya gündüz mide bulantısı belirtisi ortaya çıkabilmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Mide Bulantısı

Anne adaylarının vücudunda yaşanan değişikliklerin ortaya çıkardığı bir dizi belirtiden biride mide bulantısıdır. Tedavi beslenme değişikliği, damar yolu ile beslenme ve ilaç tedavisi ile yapılabilir.

makaleyi incele