Hamilelikte Kaşıntı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte akıntı ve kaşıntı şikayetleri birlikte görüldüğünde önemli bir enfeksiyon ortaya çıktığı düşünülebilir. Kaşıntıyla birlikte yoğun kıvamlı bir akıntı olması durumunda enfeksiyon habercisi olduğu için mutlaka bir uzmana görünmek doğru olacaktır. Gebelik döneminde görülen kaşıntı ve akıntılar alerjik sebeplerle de ortaya çıkabilir.

Gebelik süreci içinde anne adaylarının önemli bir bölümünde vücutta kaşıntı şikayetleri ortaya çıkabilir. Ancak kaşıntı her zaman hamilelikten kaynaklanan bir durum olmayabilir. Kadınların hamilelik dışında da kaşıntı şikayetleri oluşabilir. Bu yüzden gebeliğin başında vücutta kaşıntı şikayetleri hamilelik belirtisi olarak tek başına değerlendirilemez.

Hamilelik döneminde ciltte kan akışının artmaya başlamasıyla hafif kaşıntı ortaya çıkabilir. Hamilelikte karında kaşıntı şikayetleri bebek büyüdükçe ortaya çıkabilir. Bu şikayetlerin ortaya çıkması durumunda rahatsız edici olduğunda bir doktora görünmek şart olabilir.

Hamilelikte kaşıntıya bitkisel çözüm olarak Aloe Verayı bölgeye masaj şeklinde uygulamak olabilir. Bunun yanında cilde karanfil yağı, yulaf, kırlangıç otu,  papatya suyu, Hindistan cevizi yağı, avokado kabuğu gibi ürünler de iyi gelebilir.

Hamilelikte kaşıntı şikayetleri çok sık rastlanan bir durumdur. Anne adayının vücudunda yaşanan fiziksel ve hormonal değişimlere bağlı olarak hamilelikte kaşıntı ve kızarıklık şikayetleri görülebilir. Bu şikayetler farklı bölgelerde ve farklı şiddetlerde ortaya çıkabilir. Hafif düzeyde gebelikte kaşıntı normal olarak kabul edilse de şiddetli olması durumunda her zaman müdahale edilmesi gereken bir durumdur.

Hamilelik döneminde yaşanan kaşıntı şikayetleri hiçbir şekilde geri planda bırakılmamalıdır. Hamilelikte vajinal kaşıntı yaşanması durumunda gerekli tedavi için hemen gerekli uzmanlara başvurulmalıdır. Hamilelikte vajinal kaşıntı hiçbir şekilde bebeğe zarar vermeyecek bir durumdur.

Kadınlarda gebelik belirtisi olarak en önemli unsurlardan biri meme ucunda hassasiyetin artmasıdır. Gebelik döneminde anne adaylarının meme ucunda hassasiyet ve büyüme görülür. Bu durum gebelik belirtisi olarak görülebilir. Ancak meme ucunda yaşanan kaşıntı bir hamilelik belirtisi olarak değerlendirilemez. Göğüs bölgesinde diğer durumlar da yaşanmalıdır.

Hamilelikte Kaşıntı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Kaşıntı

Hamilelikte kaşıntı anne adaylarının önemli bir bölümünün yaşadığı bir şikayet türüdür. İlaç tedavisi, yaşam tarzı değişiklikleri ve krem tedavisi gibi tedavi seçenekleri vardır.

makaleyi incele