Hamilelikte Karın Ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte bel ve karın ağrısı oldukça sık rastlanan şikayetler arasındadır. Hamilelik boyunca iç organlardaki değişim ve bebek büyüdükçe gerilen bağlar bel ve karın bölgesinde ağrı meydana getirir. Bel ağrısı hamileliğin son haftalarında doğum sancısında görüldüğü için son trimesterde doğuma işaret edebilir.

Hamilelik belirtileri arasında karın ağrısı vardır. Daha çok adet sancısına benzer ve çoğu kişi adet sancısıyla rahmin büyümesinden kaynaklı ağrıyı karıştırabilir. Karın ağrısının yanında kasıkta da ağrı görülebilir.

Hamilelikte karın ağrısı riskli bir durum yoksa rahim ve bağların gerilmesiyle birlikte başlar. Bazı durumlarda ilk hafta hiç ağrı görülmez ve sonrasında embriyonun tutunmasıyla ağrı başlar. Bazı durumlarda ise yalnızca hamileliğin sonunda yalancı sancılar yaşanırken karın ağrısı hissedilir.

Hamileliğin ilk aylarında karın ağrısı sıklıkla yaşanabilir. Genellikle rahmin ve bebeğin büyümesiyle gelişen karın ağrıları zararsızdır. İlk ayda gerçekleşen yerleşme ve rahim büyümesi dışında ağrıya kanama eşlik ediyorsa düşük tehlikesi akla gelir.

Hamilelik belirtileri arasında karın ağrısı ve sancı gibi hissedilen durumlar yaşanabilir. Bel ve karın ağrısı genişlemeye başlayan rahmin habercisidir. Aynı zamanda rahim zarı ve bağların gerilmesi bu tarz karın ağrılarına neden olur.

Hamileliğin ilk günlerinde ağrı hissedilebilir. Adet sancısına benzer karın ağrısı yaşanabilir ve şiddetli olabilir. Bazı durumlarda ise hamileliğin son zamanlarına kadar karın ağrısı hissedilmez.

Hamileliğin her döneminde karın ağrısı yaşanabilir. Hiç yaşamayan anne adayları da olduğu gibi bazı karın ağrısının bazı önemli hastalıklara işaret ettiği de görülmektedir. Karın ağrısının ne şekilde, ne kadar sıklıkta gerçekleştiği ve diğer belirtileriyle birlikte tehlikesi değerlendirilir.

Hamilelikte Karın Ağrısı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Karın Ağrısı

Hamilelik süreci boyunda rahim genişlemeye başlar ve genişlemenin etkisiyle de hamilelikte bel ve karın ağrısı yaşanır. Medikal tedavi, diyet ve serklaj gibi tedavi seçenekleri vardır.

makaleyi incele