Hamilelikte Kalça Ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Kalça ağrısı genellikle her iki tarafta da ortaya çıkmaktadır. Ancak hamilelik sürecinde ağrının yoğunluğu sol tarafta daha fazla hissedilebilir. Bunun nedeni yanlış duruş veya kaldırılan ağırlıkla alakalı olmasından kaynaklanmaktadır.

Kalça ağrısı genellikle hamilelik sürecinde oluşan bir ağrıdır. Hamilelik belirtileri arasında kasık ağrısı yer alsa da kalça veya bel ağrısı gebelik belirtileri arasından yer almaz. Kalça ağrısını hamile kaldıktan üç hafta sonra hissetmeye başlarsınız. Bu yüzden erken gebelik belirtisi arasında kalça ağrısı yer almamaktadır.

Hamilelikte oluşan kalça ağrıları genellikle kişiden kişiye değişmektedir. Ancak genellikle ağrılar üçüncü haftadan itibaren başlar. Bazı ağrılar doğum yapana kadar geçmese de bazı ağrılar daha erken sonlanabilir.

Hamilelikte kalça ağrısının cinsiyet belirlediğine dair pek çok inanış bulunmaktadır. Kalça ağrısı yaşayan annelerin erkek çocuğu olacağı düşünülmektedir. Bu tür inanışlar sadece hurafeden ibaret olduğundan kalça ağrısının cinsiyetle hiçbir alakası yoktur.

Hamilelik döneminde kalça ağrısına en iyi gelen durum düzenli ve sağlıklı beslenmektir. Günlük D vitaminin yanı sıra doğal besin kaynakları içeren yiyecekleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra egzersiz yapmak da ağrıların hafiflemesini sağlayan en önemli yöntemler arasında yer almaktadır. Bu yüzden sık sık yürüyüş yaparak ağrılarınız için faydalı olacaktır.

Hamilelikte Kalça Ağrısı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Kalça Ağrısı

Rahim içerisinde büyüyen bebekle birlikte bu durum hamilelikte bacak ve kalça ağrısındaki problemlerin de artmasına neden olmaktadır. İlaç tedavisi, ağrı bantları ve kremler gibi tedavi seçenekleri vardır.

makaleyi incele