Hamilelikte İştahsızlık ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte iştahsızlık bazı anne adaylarında yetersiz beslenme ve vitamin, mineral kaybına neden olabilmektedir. Annenin yetersiz beslenmesi halinde bebek de yetersiz beslenebilmektedir. Bu durumda bebek üzerinde de olumsuz sonuçları görülebilmektedir.

Hamileliğin ilk aylarında iştahsızlık normal ve olması beklenen bir durumdur. Bazı anne adaylarında hamileliğin geç evrelerinde de devam etmektedir. Ancak iştahsızlık nedeniyle görülen belirtilerin aşırı olması, aşırı halsizlik ve bağışıklık soruları görülmesi halinde doktora başvurulması gerekmektedir.

Hamileliğin ilk aylarında yaşanan hormonal değişiklikler nedeniyle iştahsızlık ya da aşırı yeme gibi durumlar görülebilmektedir. Ancak bunlar tek başına hamilelik teşhisi koymak için yeterli değildir. Mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurularak tetkik yapılması gerekmektedir.

Hamilelikte iştahsızlık ilk 3 ayın sonunda normale dönmektedir. Genellikle bu sürenin sonunda gitgide arttığı bilinmektedir. Ancak bazı anne adaylarında hamileliğin geç evrelerine kadar devam ettiği de görülmüştür.

Hamilelikte iştahsızlık ilk aylarda ortaya çıkan bir durumdur. Bazı anne adaylarında bu sürenin sonunda da devam edebilmektedir. Ancak özellikle ilk aylarda mide bulantısı görüldüğü için iştahsızlık da bu süreçte daha sık karşılaşılan bir durumdur.

Hamilelikte İştahsızlık ile İlgili Makeleler

Hamilelikte İştahsızlık

Hamileliğin ilk aylarında iştahsızlık hormonlar nedeniyle yaygın görülen ve normal kabul edilen bir durumdur. Tedavi vitamin takviyesi, serum takviyesi ve diyet yapılabilmektedir.

makaleyi incele