Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelik döneminde yaşanan birçok enfeksiyon gibi idrar yolu enfeksiyonları da bebeği etkilemektedir. Erken tanı ve uygun tedavi yöntemleri sayesinde herhangi bir problem yaşanmamaktadır. Bu noktada anne adayının kendini yakından takip etmesi ve idrar yolu enfeksiyonunun belirtilerini yaşaması durumunda zaman kaybetmeden doktoru ile iletişime geçmesi son derece önemlidir.

Gebelikte idrar yolu enfeksiyonu, tedavi edilmemesi durumunda hem anne hem de bebek için hayati tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Tedavi edilmeyen bu problem, ilerleyen dönemlerde annede böbrek rahatsızlıklarına yol açmaktadır. Aynı şekilde yaşanan bu problem esnasında meydana gelen ateşlenme, bebeğin erken doğumuna ya da düşmesine sebep olabilmektedir.

İdrar yolundaki enfeksiyonlar, genellikle bakterilerden kaynaklanmaktadır. Bu bakteriler, doğru antibiyotik kullanımı ile birlikte ortadan kalkmaktadır. İdrar yolunda enfeksiyon olması, tedavi edildiği takdirde hamileliğe engel olmamaktadır. Fakat bu enfeksiyonların tedavi edilmemesi, anne adayının böbrekleri başta olmak üzere diğer organlarına da zarar vereceği için düşük bir ihtimal de olsa hamile kalmasına engel olabilmektedir.  

İdrar yolu enfeksiyonu, çoğu hamilenin karşı karşıya kalabildiği bir hastalıktır. Erken teşhis ve doğru tedavi yöntemi ile kısa sürede anne sağlığına kavuşabilmektedir. Fakat bu hastalık eğer tedavi edilmezse hem anne hem de bebek için çok büyük tehlikeleri beraberinde getirebilmektedir. Bu nedenle de muhakkak tedavi edilmeli ve annenin eski sağlığına kavuşması sağlanmalıdır. Bebeğin erken doğmasına ve annenin de diğer organlarının da zarar görmesi, hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu zararları arasında yer almaktadır.

Hamilelikte görülen idrar yolu enfeksiyonlarında, anne adayının idrar yaparken bir miktar kan görmesi normaldir. Fakat bu kanamanın yoğun ve her idrarda görülmesi durumunda muhakkak bir doktora başvurulması önerilmektedir.

Hamilelik testinde, sonucun pozitif olduğunu HCG adındaki bir protein göstermektedir. İdrar yolu enfeksiyonlarında da idrarda bir miktar protein artışı gözlemlenebilir. Bu artış, gebelik testi sonucunun yanıltıcı olmasına sebep olabilmektedir. Bu sebeple de idrar yolunda enfeksiyon olan kadınların, tedavi süreçleri boyunca gebelik testi yapmaları önerilmektedir. Bu dönemde iken gebelik şüphesi olan kadınların, testlerini hastane ortamında kan testi ile yaptırmaları çok daha doğru bir sonucun alınmasını sağlamaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonu, kişilerin hayatlarının hemen döneminde yaşayabileceği bir problemdir. Fakat yaşanan bu problemin, bir gebelik belirtisi olduğuna dair herhangi bir bilimsel araştırma ya da kanıt bulunmamaktadır.

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu ile İlgili Makeleler

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar yolu enfeksiyonu, hamilelik döneminde en sık görülen problemlerden biridir. Tedavide genellikle antibiyotik kullanımı yapılmaktadır.

makaleyi incele