Hamilelikte El Uyuşması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gebeliğin yaşanmasıyla birlikte pek çok kadın el uyuşması hissetmeye başlamaktadır. Bu hisler hamileliğin son 4 ayında ise bazen daha şiddetli hissedilebilmektedir. Doğum sonrasında ağrı genellikle geçmektedir. Ancak bazı durumlarda hamile süreci bitse bile ağrıyı ve hissizliği devam eden kadınlar da bulunmaktadır.

Bu dönemde elleri, kolları esnetmek ve rahatlatmak için yapılan egzersizler ağrının hafiflemesini sağlamaktadır. Ayrıca papatya yağı, ananas, karakafes otu, zerdeçal gibi doğal yöntemlerle de ağrı için oldukça faydalı olacaktır.

Hamilelik döneminde ellerde uyuşma pek çok anne adayının yaşadığı rahatsızlıklardan biridir. Bu hisler genellikle her kadında değişkenlik gösterebilmektedir. Genel olarak bakıldığında bu uyuşma hamileliğin 3 veya 6. haftasından itibaren ortaya çıkabilmektedir.

Hamilelik döneminde vücudun daha fazla su tutmasından dolayı karpal kanalı etkilenmektedir. Bundan dolayı da median sinir baskı altından kalarak el, bilek veya parmaklarda uyuşmanın olmasına neden olabilir. Bu dönemde hamile kadınların 3’te 1’inde görüldüğü bilinmektedir.

El uyuşması genetik bir rahatsızlık değildir. Genellikle sinir sıkışmasından dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu durum hamilelik döneminde de pek çok nedene bağlı olarak da meydana gelmektedir.

El uyuşması gibi hastalıkları çoğunlukla başka hastalıklarla karıştırılabilmektedir. Boyun fıtığının belirtileri ile aynı olmasından dolayı tanı bazen kolayca konulmaz. Ayrıca şeker rahatsızlığı gibi metabolik rahatsızlıklarla da karıştırılabilmektedir.

Hamilelikte El Uyuşması ile İlgili Makeleler

Hamilelikte El Uyuşması

Hamilelik döneminde oldukça sık rastlanılan el uyuşması el bileğindeki dokularda sıvı birikimi sonucunda oluşmaktadır. Tedavi nedene göre ilaç, cerrahi ve konservatif tedavilerdir.

makaleyi incele