Hamilelikte Burun Tıkanıklığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte burun tıkanıklığının şiddetli şekilde yaşanması annenin yeterli miktarda oksijen alamamasına yol açar. Yetersiz oksijen bebeğin gelişimini durdurabileceği gibi erken doğum ve düşük riskini de arttırır. Ayrıca bebeğin anne karnında oksijensiz kalması kalbin büyüyememesine ve zihinsel gelişim bozukluğu hastalıklarına da sebep olmaktadır.

Hamilelikte burun tıkanıklığı tuzlu su ile burun içinin yıkanması ve gargara yapılması ile kısa sürede geçer. Ayrıca tuzlu burun damlası, okyanus suyu ya da deniz suyu solüsyonlarını eczanelerden temin ederek kullanmak burun tıkanıklığı sorununa iyi gelir. Nefes açısı özelliğe sahip olan doğal bir yöntem olan okaliptüs yağı ile burun bölgesine masaj yapılabilir. Adaçayı, ıhlamur, nane çayı zencefil ve zerdeçal çayı bu süreçte sık sık tüketilmesi fayda sağlar. Hazırlanılan bitki çayına karanfil, çubuk tarçın ve bal ilave edilerek tüketilmesi çayın etkisini çok daha arttırır.

Burun tıkanıklığı hamilelerde sıkça görülen bir durumdur. Burun tıkanıklığı gebelik belirtisi değil gebeliğin bir sonucudur. Gebeliğin 2. ayından itibaren ortaya çıkan burun tıkanıklığı gebeliğin ilerleyen süreçlerinde artarak devam eder. Tüm hamilelik döneminde yaşanan en sık sorunlardan biri olan burun tıkanıklığı doğumun yapılmasından sonraki 1-2 hafta içerisinde tamamen yok olur.

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Burun Tıkanıklığı

Hamileliğin 2. ayından itibaren başlayan burun tıkanıklığı grip, soğuk algınlığı ya da alerjik bir duruma bağlı olmaksızın ortaya çıkar. Tedavi ilaç, burun spreyi gibi ilaçlarla tedavi edilir.

makaleyi incele