Hamilelikte Burun Kanaması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Burun kanaması, hamilelik belirtisi olarak değerlendirilmemektedir. Fakat gebelik sürecinde en sık karşılaşılan durumdur. Çok yaşanan burun kanamaları, hamilelik belirtisi olmamakla beraber, yüksek şiddetli ve durdurulamayan burun kanamalarında uzman doktor yardımı alınmalıdır.

Hamilelik sürecinde vücut ve hormonlar bir dizi değişiklik geçirmektedir. Bu nedenle vücutta beklenmeyen ve aniden gelişen pek çok durum oluşabilmektedir. Hamilelikte burun kanaması da bu kapsamda değerlendirilebilecek durumlardandır. Gebelikte burun kanaması sık karşılaşılan normal bir durumdur. Anne adayı ve bebeğin sağlık açısında bilinen herhangi bir zararı yoktur.

Hamileliğin ilk 3 ayı içerisinde vücutta birçok değişiklik meydana gelmektedir. Bu dönemde, dolaşımdaki kan miktarında da ciddi artış görülmektedir. Kan dolaşım miktarının artması, damarlar içerisindeki basıncın da artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle burun içinde bulunan kılcal damarların çatlaması ve hamilelikte burun kanaması söz konusu olabilmektedir.

Hamilelikte Burun Kanaması ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Burun Kanaması

Hamilelikte burun kanaması, gebelik sırasında vücutta oluşan değişimlerden kaynaklı bir durumdur. Kanın durdurulması için tampon yöntemi kullanılır ve bir doktora görünülmesi gerekir.

makaleyi incele