Hamilelikte Baş Ağrısı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gebelikte görülen baş ağrıları genellikle ilk 3 aydan sonra azalarak biter. Ancak bu durum gebeden gebeye göre değişiklik gösterebilmektedir. Bol su içmek ve uyku düzenine dikkat etmek hamilelikte baş ağrısına iyi gelen şeyler arasındadır. Hamilelikte baş ağrısına bitkisel çözüm önerileri uygulanmadan önce mutlaka doktor onayı alınmalıdır. Aksi halde istenmeyen yan etkiler oluşabilmektedir.

Her insan, bazı hastalıklara ve çevresel faktörlere bağlı olarak zaman zaman baş ağrısı yaşayabilmektedir. Baş ağrısı da tıpkı bulantı, adet gecikmesi ve kokulara karşı hassasiyet gibi bir hamilelik belirtisi olabilmektedir. Ancak baş ağrısını tek başına hamilelik belirtisi olarak değerlendirmek mümkün değildir.

Hamileliğin ilk aylarında baş ağrısı görülmesi ihtimali yüksektir. Fakat bu durum her gebede ortaya çıkmayabilir. Kişilerin genel sağlık durumları, maruz kaldıkları çevresel faktörler ve metabolizmaları farklı olduğundan dolayı baş ağrılarının şiddeti, sıklığı ya da ne zaman başlayacağı ile alakalı net bir bilgi verilmesi mümkün değildir.

Hamilelikte şiddetli baş ağrısı ile karşılaşmak mümkündür. Böyle bir durumda önemli olan, altta yatan sebebin bilinmesidir. Eğer baş ağrısına yol açan ciddi bir hastalık yoksa ve doktorun reçete etmediği herhangi bir ağrı kesici ilaç kullanılmamışsa, bebeğin zarar görme ihtimali yoktur.

Tansiyon düşüklüğü, kan basıncının referans aralığındaki değerlerden daha düşük olması durumudur. Bir kişinin tansiyonu düştüğünde baş dönmesi ve baygınlık gibi belirtiler görülmektedir. Bu nedenle gebelikte baş ağrısı yaratan sorun tansiyon düşüklüğü değil, tansiyon yüksekliğidir. Kan basıncının yükselmesi sonucunda gebelerde zonklama tarzında bir baş ağrısı başlar.

Hamilelikte Baş Ağrısı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Baş Ağrısı

Migren hastalarının hamilelikte baş ağrısı ve mide bulantısı gibi problemler yaşamaları daha olasıdır. Tedavi ilaç tedavisi ve çok ilerlerse sezaryenle olabilir.

makaleyi incele