Hamilelikte Ayak Yanması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte ayak yanması hamilelik sürecinin getirmiş olduğu doğal bir durumdur. Bu durum evde ayakları soğuk su içine sokma, rahat kıyafetler giyme, egzersiz yapma gibi çeşitli yöntemlerle hafifletilebilir. Ancak gebelikte ayak yanması özellikle hormonlara bağlı bir durum olduğundan etkisi hamilelik süreci boyunca devam eder. Özellikle ayak tabanında aşırı yanma durumunda ise kadın doğum ya da dahiliye doktoru ile görüşülmelidir. Bu şekilde hamilelikte ayak yanması için sorunun başka kaynağı varsa bu durum da tedavi edilebilir.

Hamilelikte ayak yanması özellikle gebeliğin 3. ayından itibaren başlamaktadır. Ayak yanması 3. aydan gebelik bitimine kadar varlığını koruyabilmektedir.

Ayak yanması tek başına hamilelik belirtisi olarak kabul edilmez. Ayak yanmasının temelinde birçok hormonal düzen ve çeşitli sorunlar da yatabilmektedir. Birey neden ayak yanması yaşadığını doktora giderek en sağlıklı biçimde öğrenebilir.

Hamilelikte ayak yanması çeşitli kulaktan dolma bilgileri beraberinde getirerek bebeğin cinsiyeti ile ilgili bir durum olabileceğinin söylenmesine neden olmuştur. Ancak gebelikte ayak yanmasının bebeğin cinsiyeti ile hiçbir alakası yoktur.

Gebelikte ayak yanması için evde birçok yöntem ile durum az da olsa hafifletilebilir. Bunlardan bazıları; ayakları soğuk suyun içine sokmak, ayak tabanına buz ile kompres uygulamak, soğutulmuş kolonya ile ayakları serinletmek, rahat kıyafetler giymek gibi yöntemlerdir. Bu yöntemler hamileleri bir süre de olsa rahatlatmaktadır.

Hamilelikte Ayak Yanması ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Ayak Yanması

Özellikle hamileliğin ilerleyen aylarında kendini gösteren gebelikte ayak yanması, doğal bir durumdur. Tedavi vitamin ve mineral takviyesi, beslenme düzeni, çeşitli ilaç ve tedavilerle yapılabilmektedir.

makaleyi incele