Hamilelikte Ateş ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Adet gecikmesi hamileliğin en güçlü belirtileri arasında yer almaktadır. Bunun dışında bulantılar, iştahsızlık, baş dönmesi gibi durumlar görülebilir. Erken gebelikte ateş basması hormonal ve fizyolojik değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Ancak vücut sıcaklığı 38 derecenin üzerine çıkmaz.

Yumurtanın spermle birleşmesinin ardından çeşitli fizyolojik değişiklikler meydana gelmeye başlar. Bebeğin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kan hacminin artması en belirgin değişikliklerden biridir. İlk 6 haftalık dönemde kan hacmi artmaya başlar. Hamileliğin ilk haftalarında ateş basması artan kan hacmine bağlı olarak görülebilir.

Cilt bütünlüğünün bozulması durumunda doğal ortamlardan bulaşan C. Tetani bakterisi tetanoz adı verilen, son derece tehlikeli ve ölümcül bir hastalığa sebep olabilir. En etkili korunma yöntemi aşıdır. Tetanoz aşısı yan etkileri arasında ağrı, kızarıklık, şişme, hafif ateş, yorgunluk ve halsizlik görülmektedir. Tetanoz aşısına bağlı ateşin fazla yükselmesi beklenmez. Kısa süre içerisinde kendiliğinden düşecektir. Düşmeyen ateşin tıbbi olarak tedavi edilmesi gerekmektedir.

Hamilelikte Ateş ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Ateş

Vücudun yeni hormonal dengesine bağlı olarak bu belirtilere ateş basması şikayeti eşlik edebilir. Setaminofen, İbuprofen, ateş düşürücü ilaçlar gibi tedaviler uygulanabilir.

makaleyi incele