Hamilelikte Ağız Acılığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte ağızda acı tat hissi, ilk üç aylık dönemde sık görülen, ancak hamileliğin alışılmadık belirtilerinden birisidir. Annenin ağzındaki bu acı tat, bu süreçte vücuttan salgılanan hormonlardan kaynaklanır. Özellikle östrojen hormonu artmaya devam ettiğinden bazı hamilelerde mide bulantısı, baş dönmesi, kusma, halsizlik ve ağızda acılık sorunları görülebilir.

Hamilelikte ağızda acı tat hissi, genellikle hamilelik hormonları stabilize olmaya başladığında yani ikinci trimester döneminde geçer. Bununla birlikte, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde veya doğumdan sonra bu tat hissi geri dönebilirken, hatta bazı annelerde bu sorun kalıcı olabilir.

Hamilelikte ağızda acı tat hissi, genellikle ilk trimesterde ortaya çıkar ve çoğunlukla hamileliğin ilerleyen dönemlerinde geçer. Yapılan bir çalışmada, hamile kadınların yüzde 93'ünün hamilelik sırasında alınan tatlarda bir miktar değişiklik olduğunu bildirilmiştir.

Hamilelikte Ağız Acılığı ile İlgili Makeleler

Hamilelikte Ağız Acılığı

Hamilelik döneminde özellikle de artan östrojen hormonu ile birlikte anne adayında tat ve koku değişimleri görülür. Yaşam tarzı ve beslenme değişikliğiyle kendiliğinden geçebilir.

makaleyi incele