Gut hastalığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gut hastalığı ile başa çıkmak hastalar için zorlu olabilir çünkü genelde 60 yaşın üzerinde ve sağlıksız yaşam alışkanlıklarına sahip kişilerde ortaya çıkmaktadır. Alışkanlıkların sağlıklı olanlarla değiştirilmesi ilk şarttır. Kilo verilmeli, kolesterol düşürülmeli, alkolden uzak durulmalı, egzersiz yapılmalı ve sağlıklı beslenilmelidir. Vücut susuz bırakılmamalı, ek hastalıkların tedavileri de eksiksiz sağlanmalıdır.

En önemli şart kesinlikle yaşam tarzı değişikliğidir. Bunun yanı sıra akut ataklar esnasında hekimin verdiği ilaçların doğru kullanımı, akut ataklar dışında da koruma için ilaca gerek duyuluyorsa aksatılmaması çok önemlidir. Gut tekrarlamaya çok müsait bir hastalıktır ve sürekli tekrarlarsa vücutta kalıcı hasarlara yol açabilir. Eklemlerin yapısını bozar, böbrek taşı yapar ya da böbrek yetmezliğine gidebilir. 

Ağır seyreden hastalar için hekimler ürik asitin üretimini azaltan ve ya vücuttan atılımını arttıran ilaçlar vereceklerdir. Bunların düzenli kullanılması ve yan etki yaparlarsa hemen hekime bildirilmesi gerekir.

Gut hastaları atak dönemleri dışında ölçülü olmak kaydıyla pek çok şeyi yiyebilir. Yalnız önemli nokta şudur ki bu hastaların kilo vermesi hastalığın seyri için şarttır. Bu açıdan kalorisi yüksek gıdalar tercih edilmemelidir.

Süt, yoğurt ve diğer süt ürünleri gut hastalarının tüketebileceği temiz protein kaynaklarının başında gelir.

Yumurta, ızgara balık, atak dönemleri dışında ölçülü ve az miktarda (günde 100 gram kadar) et ve tavuk eti tüketilebilir. Bunların haşlanmış, buğulanmış, fırınlanmış ya da ızgara olmasına dikkat edilmeli ve fazla yağlı kısımları tüketilmemelidir.

Buğday, yulaf, çavdar gibi besin değeri yüksek doyurucu karbonhidratlar önerilir.

Taze sebze ve meyveler de diyette geniş yer tutmalıdır. Meyveler kalori açısından sınırlı tüketilmelidir.

Çay, kahve ve basit bitki çayları tüketilebilir. Alkol de çok sınırlı olmak kaydıyla tüketilebilir ama tüketilmemesi tercih edilir.

Gut hastalığı tamamen iyileşmeyebilir fakat yeterli miktarda kilo kaybı olursa, tedaviler doğru alınırsa ve yaşam tarzı değişikliklerine uyulursa ataklar oldukça seyrek olur hatta belki bir daha atak yaşanmayabilir. Gut istisnai durumlar hariç korkulacak bir hastalık değildir ve genelde atak dönemleri harici hastalarda bir probleme yol açması beklenmez. Bu açıdan hastanın elinden geleni yapması ile atak geçirilmeyen sürelerin yılları bulması mümkündür.

Öncelikle kilo verilmesi şart olduğundan, işlenmiş şekerli gıdalar, şuruplu içecekler, alkol, kızarmış, ağır, yağlı yiyecekler tüketilmemesi gerekir.

Atak dönemlerinde et ve tavuk tüketimi yapılmamalıdır. Proteinlerin metabolizması sonucu çok fazla ürik asit vücuda çıkar.

Sakatatlar uzak durulması gereken yiyeceklerin başında gelirler çünkü oldukça proteinlidirler.

Alkol çok sınırlandırılmalı mümkünse tüketilmemelidir.

Yağlı gıdalar ürik asit atılımını azaltabileceği için sağlıklı olsa bile çiğ kuruyemişler, çerezler çok fazla tercih edilmemelidir.

Vücuttan su attırıcı bitki çayları, detoks adı altında önerilen bir takım içecekler kesinlikle tüketilmemelidir. Gut alevlenmelerinde susuzluk büyük rol oynar.

Gazlı içecekler, kremalı-şuruplu kahveler, içeriği belirsiz enerji içecekleri gibi zararlı içecekler tüketilmemelidir.

Balıklar dışında kalan deniz ürünlerinin çoğu ürik asitten zengindir. Midye, istiridye, ançüez gibi besinler tüketilmemelidir.

Gut hastalığı belli süresi olan bir hastalık değildir. Genelde atak dönemleri dışında hastalar sağlıklı ve normal yaşamlarını sürdürürler. Ataklar yaklaşık 1 hafta sürer ve geçer. Bunların yanı sıra tedavilerin aksatılmaması ve koruyucu tedavilerin alınması eklemlerde ve böbreklerde birikimin önüne geçer ve hastalığa bağlı fonksiyon kayıplarını önler. 

Bunların dışında geçirilmiş son ataktan sonra koruyucu tedavi alınmış ve 6 ay tekrar atak geçirilmemişse genelde tedaviye son verilir ve beklenir. Hasta bir daha atak geçirebilir fakat ihtimali düşüktür.

Gut hastalığı çok yüksek oranda genetik değildir. Genetik türleri de mevcuttur fakat bunlar enzim eksiklikleri ile giden çok ciddi hastalıklardır ve çok nadir görülürler. Tüm gutların %5’i genetik temellidir. Bunlar erken yaşta ağır belirtiler verir. Klasik anlamda en sık görülen sonradan edinilmiş gut, vücutta en çok alkol ve obezitenin tetiklediği ürik asit fazlalığından dolayı oluşur.

Gut hastalığı ile İlgili Makeleler

Gut Hastalığı

Gut hastalığı, bir eklem iltihabı durumudur ve kesin tedavisi olmamakla birlikte, atakların ve belirtilerin azaltılmasına yönelik tedaviler ve Gut diyeti uygulanır.

makaleyi incele