Gül hastalığı ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gül hastalığı genellikle kronik (uzun süreli devam eden) ve tekrarlayıcı ataklar halindedir. Hastalık tamamen iyileştirilmese de, doğru cilt bakımı ve yaşam tarzı ile kolayca kontrol altına alınabilinir. Bazı kişilerde hatta daha fazla gelişmeden tamamen durabilir.

Gül hastalığı bulaşıcı değildir. Sarılmayla ve ya dokunmayla, açıkta görünen yaralarınız olsa bile, kişiden kişiye bulaşmamaktadır.

Gül hastalığı yüz cildinin enflamatuar ve kronik rahatsızlığıdır. Cildin hassas olması ön plandadır ve kızarması ile belirtiler başlar. Hastalar özellikle ataklar sırasında ciltte kaşınma, yanma, ağrı gibi belirtilerle sıklıkla şikayet etmektedirler.

Rinofima, (patlıcan burun) kozmetik ve fonksiyonel rahatsızlığa neden olan, burun derisinin bir hastalığıdır. Gül hastalığının istenmeyen sonucu olarak gelişebilen rinofimada burun aşırı ve düzensiz kalınlaşmaya bağlı olarak büyüme gösterir. Hastalık erkeklerde ve beyaz ırk insanlarında daha sık görülmektedir. 

Tedavisinde farklı yöntemler uygulanmaktadır:

 • Burun cildinin tümü ameliyatla alınması, oluşan yaranın deri yaması ile kapatılması
 • Burun cildinin kısmi kalınlıkta ameliyatla alınması, oluşan yaranın deri yaması ile kapatılması ya da kendiliğinden iyileşmesine bırakılması
 • Dermabrazyon uygulaması
 • Co2 lazer ile yakma 
 • Koterizasyon uygulaması

İyi bir haber; evet kullanabilirsiniz. Hassas yüz cildi için uygun ve yüksek su içeriğine sahip hafif makyajlar kullanın. Kullandığınız ürünlerde alkol, koku, mentol ve ya anti-aging bileşenler gibi tahriş edici bileşenlerin bulunmadığından emin olun. Ayrıca salisilik asit içeren ürünlerde hassas rozasea cildi için önerilmemektedir.

Gül hastalığında kalıtsal bir yatkınlık olduğuna dair kanıtlar artmaktadır. Araştırmalara göre hastaların %30-40’ının bu hastalığa sahip bir akrabası bulunmaktadır. Özellikle çok açık cilt tonu, kızıl veya açık sarı saçlı, mavi, yeşil veya açık gri gözlere, çiller ve güneş yanıklarına eğilimi olan kişilerde hastalığın gelişme riski artar.

Gül hastalığında cilt bakımı oldukça önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

Cilt bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır: 

 • Yüzünüzü yıkarken ılık su kullanmaya dikkat edin
 • Çok sıcak su teması ve hızlı sıcak-soğuk geçişleri cildin aniden kızarmasına yol açabilir
 • Rozasea cildinizi tahriş ettiği için yüze peeling uygulamaktan kaçının
 • Yüksek sertlikte sudan kaçının
 • Yüzünüzü yıkadıktan sonra, havluyla narin bir şekilde kurulamaya önem gösterin 
 • Hafif asidik ph değerine sahip sabunlar ve yıkama losyonları kullanın (<7)

Gül hastalığı ile İlgili Makeleler

Gül Hastalığı

İltihaplı kızarıklıklar ile yüz bölgesini etkileyen Gül Hastalığı (Rosacea); ilaç, lazer, fotodinamik, cerrahi ve diyet gibi çeşitli yöntemlerle tedavi edilmektedir.

makaleyi incele