Guatr ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Guatr, bazı komplikasyonlara neden olabilir ve bu komplikasyonlar da ölümcül olabilir. İleri derecede hipotiroidi ve hipertiroidi durumlarında, sırasıyla miksödem koması ve tiroid fırtınası denen tablolar görülebilir. Bu durumlarda hastanın hayati tehlikesi söz konusudur.

Guatr testi damardan kan alınarak yapılmaktadır. Guatrda temel test, kandaki TSH hormon seviyesinin ve tiroid hormonlarının (T3 ve T4) seviyelerinin ölçülmesidir. Bunun dışında çeşitli otoantikorlara da bakılabilir.

Hasta sırt üstü yatar pozisyonda dururken, hekim tiroid bezinin olduğu ve biyopsi iğnesinin gireceği yere lokal anestezik uygular. Kimi durumda ise lokal anestezik uygulamaksızın biyopsi yapılabilir. Ardından genelde ultrason eşliğinde, belirlenmiş nodülden biyopsi materyali alınır.

Guatr hastalığı olan herkes sinirli bir ruh halinde olmaz. Ancak guatr, hipertiroidi (tiroid hormon fazlalığı) ile birlikte oluşursa kişide; sinirlilik, agresif ruh hali vb. durumlar görülebilir. Bunun en bariz örneği graves hastalığıdır.

Eğer tiroid bezi belli bir boyutun üzerinde büyürse, çevre dokulara (yemek borusu, soluk borusu vb) bası yapar. Bu basıdan kaynaklanan bir boğaz ağrısı yaşanabilir. Özellikle yutkunma sırasında ağrıya neden olabilir.

Hashimoto hastalığı, graves hastalığı gibi bazı guatr sebepleri genetik temelli olabilirler. Fakat bu her guatrın genetik olduğu anlamında gelmez; örneğin iyot eksikliğine bağlı endemik guatr, iltihaba bağlı guatrlar ve çeşitli kanserlerde genetik etkili olmayabilir.

Guatr temel olarak, tiroid hormon sentezinin olmazsa olmaz bir parçası olan iyot elementinin eksikliğinden kaynaklanabilir. İyot almanın en pratik yolu, yemeklerde iyotlu tuz kullanmaktır. Ancak günlük olarak önerilen tuz miktarının üzerine çıkılmaması önemlidir.

Guatr ile İlgili Makeleler

Guatr

Tiroid bezinin normal boyutunun üzerine çıkarak büyümesi durumuna guatr denir. Tedavisi hastalığın şiddetine ve guatra neden olan sebebe göre şekillenir.

makaleyi incele