Göz tansiyonu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Göz tansiyonunun normali kişiden kişiye göre değişmekle beraber göz tansiyonu için alt ve üst sınır belirlenmiştir. Alt sınır 9 mm Hg, üst sınır 22 mm Hg’dır. Göz tansiyonunun 22 mm Hg üzerinden olması her zaman glokom olduğu anlamına gelmez.

Göz tansiyonunuz doktor kontrolünde ve doktorunuzun önereceği tedavi şekli ile düşürülür. Bu tedavi yöntemleri; ilaç tedavisi, lazer tedavisi ve cerrahi tedavi olarak 3 ana başlık altında incelenebilir.

Göz tansiyonu tonometre adı verilen aletle ölçülür. 2 farklı ölçüm yöntemi vardır. İlkinde gözle temas yoktur, göze hava üflenerek karşı basınç oluşturulur ve dolaylı yoldan ölçüm yapılır. İkinci ölçüm yönteminde ise göze anestezik bir madde damlatılarak göz uyuşturulur göze temas sağlanarak ölçüm yapılır. İkinci ölçüm yöntemi daha güvenilirdir.

Gözün içindeki sıvının dışarı akışının engellenmesi veya göz içi sıvısının yapımının artışı göz tansiyonunun yükselmesine neden olur. Artan basınç retina hücreleri ve optik sinire yansır. Yüksek basınç uzun süre devam ederse görme kaybına neden olur.

Glokom başlangıçta genellikle şikayet yaratmaz. Ancak baş ağrısı sebebiyle migren tedavisi görüp sonradan glokom olduğu anlaşılan hastalar vardır. Glokom ve migrenin birlikte görüldüğü hastalar da bulunmaktadır.

Glokom tedavi edilmediği takdirde görme alanını daraltır ve ilerleyen zamanlarda körlüğe yol açabilir. Dünyada önlenebilir körlük nedenleri arasında 2. sırada yer alan bir hastalıktır. Tedavi ile görmede hasar oluşmuşsa durdurulabilir ancak geriye dönüşü mümkün değildir.

İki hastalık birbirinden bağımsız hastalıklardır. Aralarında doğrudan bir ilişki yoktur. Ancak glokomlu hastaların sistemik tansiyonu normal sınırlar içinde tutulmak istenmektedir. Yüksek veya düşük sistemik tansiyon göz sinirinin beslenmesini olumsuz yönde etkileyebilir.

Göz tansiyonu ile İlgili Makeleler

Göz Tansiyonu

Göz tansiyonu, göz sıvısının artması ya da dışarı akışında bozulma olmasıyla göz içi basıncının yükselmesidir. İlaç tedavisi, lazer tedavisi ve cerrahi tedavi yapılabilmektedir.

makaleyi incele