Göz kuruluğu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Göz kuruluğu genelde çok okuyan, çok bilgisayar ekranına bakan kişilerde görülür. Gözyaşı damlaları ve 20 dakikada bir gözleri dinlendirme yöntemiyle göz kuruluğu geçer. Altta yatan hastalık başka bir hastalıksa ona göre tedavi verilmesi gerekir.

Göz kuruluğunun direkt olarak baş ağrısı yapmasını beklemeyiz. Fakat mesela susuzluk göz kuruluğunu arttıran bir durum ve aynı zamanda baş ağrısına sebep olabilir. Uzun süre bilgisayar ekranına bakmak hem göz kuruluğuna hem baş ağrısına sebep olabilir. Göz kuruluğuna sebep olan durumlar  gözde zorlamalara sebep olacağı için baş ağrısı da olabilir.

Göz kuruluğu 20 dakikada 2 dakikalık gözü dinlendirme yöntemleriyle giderilebilir. Ayrıca ılık torbalar göz kapağı üzerine bırakılarak 5 dakika boyunca beklenir. Bebek şampuanları ile de  göz kapaklarının içi temizlenebilir. Omega 3 yağ asitlerini kullanmak kuru göz şikayetlerini azaltır.

Göz kuruluğu testi, Schirmer testi denilen testtir. Schirmer testinde alt göz kapağına özel bir kağıt yerleştirilir. 5 dakika beklendikten sonra gözyaşı miktarı ölçülür. Göz hekimlerinin yaptığı bir diğer test ise gözlere özel bir boya içeren damla damlatıp göz kuruluğunu saptanmasıdır.

Göz kuruluğuna sebep olan hastalıklar mikroplara bağlı enfeksiyonlar ise ağrı şikayetler arasında olabilir. Uzun süreli ekrana bakma, kitap okuma gözleri zorlayacağı için gözlerde ağrı olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken durum ağrı, yanma, kızarıklık göz kuruluğundan mı yoksa enfeksiyon gibi başka sebepler de var mı. Çünkü sebep hangisiyse tedavi ona göre olur.

Göze direkt hava üflenen yerden uzak durun. Bulunduğunuz odayı nemlendirin. Sigaradan ve pasif içicilikten uzak durun. Uzun süreli ekrana bakma durumlarında aralar verin.  Bilgisayar ekranını göz seviyesinin altında tutun. Yapay gözyaşı damlasını kullanıyorsanız düzenli kullanın.

Göz kuruluğu şikayeti olan kişilerde verilen tedavi uygun ve düzenli bir şekilde kullanılırsa kısa sürede şikayetleri geçer. Hatta ilk damladan sonra bile gözde rahatlama hissi başlar. Fakat kuruluğa sebep olan duruma dikkat etmeyip devam edilirse şikayet tekrar başlayabilir.

Göz kuruluğu ile İlgili Makeleler

Göz Kuruluğu

Göz kuruluğu, göz yaşının gözü yeteri kadar nemlendirememesi sonucunda oluşan bir durumu olup şiddetli olmayan hastalarda genellikle yapay göz damlası yeterli olmaktadır.

makaleyi incele