Göz kapağı düşüklüğü ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Göz kapağı düşüklüğünü gidermek için öncelikle altta yatan sebep tespit edilmelidir. Altta yatan sebep tedavi edildiğinde sorun da zaten ortadan kalkacaktır. Çoğu göz kapağı düşüklüğünün tedavisi cerrahidir. Ancak yorgunluk, dikkat dağınıklığı gibi etmenler de göz kapağı düşüklüğü yapabilir. Bu durumda bir uzman görüşü alınıp sorunun ciddiyeti hakkında fikir sahibi olunabilir.

Botoks işlemi, clostridium botulinum denen bakterinin toksinlerinin (botilinum toksini) kaslara enjekte edilmesi işlemidir. Kaslarda kasılı kalmayı sağlayan bu toksin gerginlik sağladığı için kadınlar tarafından çoğunlukla yüz bölgesine uygulanmaktadır. Ancak toksinin etkisi kaslarda kalıcı değildir ve zaman içerisinde etkisini yitirecektir. Bu süre zarfında kaslar bir nevi felç durumunda olduğundan kullanılmayacak ve zayıflayacaktır. Kırışıklık ve sarkıklık için yapılan bu işlem sonradan hastaya daha kırışık ve sarkık bir deri olarak geri dönecektir. Enjeksiyon düzenli olarak tekrarlanmazsa eğer kaş ve göz kapağı yakınlarına yapılan enjeksiyonlar ilerleyen süreçte hastalarda göz kapağı düşüklüğü yapması pek tabii mümkündür.

Göz kapağı düşüklüğünün öncelikle nedeni tespit edilmelidir. Çoğu neden cerrahi ile düzeltilir. Cerrahide ise hasta gruplarına göre farklı teknikler uygulanmaktadır. Kas boyunda değişiklik, kapak mimarisini düzeltme, silikon lifler kullanma gibi teknikler hastanın durumuna göre uygulanır. 

Hamilelerde de göz kapağı düşüklüğü olabilir. Neden neyse ona göre tedavi vermek gerekir. Tedavide eğer ilaç gerekliyse hamileliğin bulunduğu aya göre ilaç seçimi yapılmalıdır. Bu konuda problemle ilgilenen hekimin ve kadın doğum uzmanının görüşleri alınabilir.

Göz kapağı düşüklüğü ile İlgili Makeleler

Göz Kapağı Düşüklüğü

Üst göz kapağının normalden daha aşağıda olması durumu olan göz kapağı düşüklüğünün olma nedenine göre tedavisi değişiklik gösterebilir.

makaleyi incele