Göz Hastalıkları ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Göz sağlığını korumak için her sene düzenli olarak rutin muayene yaptırılması, doğru gözlüklerin tercih edilmesi, teknolojik ekranlara bakarken uygun mesafenin muhafaza edilmesi ve uzun süre ekran karşısında vakit geçirilmemesi, kontakt lens kullanırken tırnakların kısa olmasına ve hijyen kurallarına özen gösterilmesi, çok sıcak ve kuru hava olan ortamlarda uzun süre kalınmaması, doğru aydınlatma tercihlerinin yapılması ve göze uygulanan kozmetik ürünleri seçerken bilinçli olunması gerekir. Aynı zamanda beslenmede E, C ve A vitaminleri ile selenyum ve çinko minerallerinin yeterli alınması da göz sağlığı için oldukça önemlidir.

Göz tansiyonunun normali kişiden kişiye göre değişmekle beraber göz tansiyonu için alt ve üst sınır belirlenmiştir. Alt sınır 9 mm Hg, üst sınır 22 mm Hg’dır. Göz tansiyonunun 22 mm Hg üzerinden olması her zaman glokom olduğu anlamına gelmez.

Göz kızarıklığı tedavisi altta yatan nedene uygun olarak yapılır. Genellikle gözde kızarıklığın nedeni enfeksiyonlar olmakla birlikte göz yorgunluğu, göz kuruluğu, glokom, alerji, göze kimyasal madde maruziyeti, göze travma maruziyeti olabileceği için bu nedenlere yönelik olarak ilaç tedavisi uygulanabilir.

Astigmatı olan kişiler uzak ya da yakın fark etmeksizin etraflarını ve şekilleri bulanık görür. 

Bazen bu duruma şaşılık ve çift görme de eklenebilir. Görüş net olmadığı için baş ağrıları sık yaşanır.

Göz altı morlukları ona neden olan alerji, sinüzit gibi solunum yolunu etkileyen hastalıkların tedavi edilmesiyle giderilir. Bunun dışında nedeni eğer genetik faktörler ya da başka dış etkenlere dayanıyor ise kalıcı makyaj, kimyasal peeling, lazer, dolgu gibi yöntemlerde giderilir. Size en uygun yöntemi hekiminiz belirleyecektir.

Göz seyirmesi göz kapaklarının istemsiz ve yineleyen bir şekilde kasılması durumudur. Çeşitli nedenlerle oluşabilecek olan göz seyirmesinin tedavisi oldukça basittir. Günlük yaşam tarzının değiştirilmesiyle beraber göz seyirmesi durumu azalmaktadır. Fakat bazı durumlarda göz seyirmesi MS, Parkinson, Tourette sendromu gibi nörolojik hastalıkların bir belirtisi olarak görülebilmektedir.

Sol göz seyirmesi durumu genellikle bilgisayar başında fazlaca vakit geçiren hastalarda görülmektedir. Uzun süre boyunca bilgisayara bakanlarda ve uzun süre kitap okuyanlarda sol gözün seyirmesi durumu daha sık görülebilmektedir. Fakat bu durumların sadece sol gözü etkileyeceği kanısına varmak doğru olmayacaktır.

Göz Hastalıkları ile İlgili Makeleler

Göz Hastalıkları Nedir?

Göz hastalıkları, gözlerde oluşabilecek her türlü sağlık sorunları ile ilgilenen bölümdür.

makaleyi incele

Behçet Hastalığı

Behçet hastalığı en çok deri, göz, damarlar ve eklemlerde oluşan oldukça karmaşık bir hastalıktır. Belirtileri, kişiden kişiye farklılık gösterdiği için, tedavisi de kişiye özel olarak uygulanır.

makaleyi incele

Astigmat

Astigmat, bulanık ve bozuk görmeye neden olan bir göz rahatsızlığıdır. Tedavisinde, gözlük ve lens kullanımının dışında eğer gerek görülürse, hasta astigmat lazer ameliyatı olarak da tedavi edilebilir.

makaleyi incele

Renk Körlüğü

Renk körlüğü; gözün, renkleri görme yetisinin kısmen ya da tamamen ortadan kalkması durumu olup, tedavisinde; özel üretilen gözlükler ve kontak lensler kullanılabilir.

makaleyi incele

Miyop

Miyop, yakını net bir şekilde görüp uzağı bulanık olarak görme anlamına gelen ilerleyici bir göz kusuru olup, tedavileri arasında gözlük camları, kontakt lensler ve çeşitli farmasötik ilaçlar bulunmaktadır.

makaleyi incele