Gilbert sendromu ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gilbert sendromu geçiren hastada kandaki bilirubin seviyesi yüksek olur ve bu durum bazen kendiliğinden düzelir. Gilbert sendromunda kan ile bulaşma gibi bir durum söz konusu değildir. Bilirubin yüksekliği virüs kaynaklı olmadığı için kan bağışçısı olabilirler. Bu sendromu taşıyan kişi için de kanı alan kişi için de sorun oluşturmaz.

Gilbert sendromu genetik, kalıtsal geçişli bir hastalıktır. Karaciğerde bulunan ve bilirubin yıkımında görevli bir enzimde bozukluk görülür. Bu bozukluğa neden olan gen kişiye hem annesinde ve hem babasından geçer. Yani hastalığın bulaşıcı olması söz konusu değildir. Bulaşıcı hastalıklar virüs, bakteri, mantar gibi organizmalardan kaynaklanır.

Gilbert sendromu kalıtsal olarak aktarılan bir hastalıktır. Hastanın genlerinde mutasyon vardır. Günümüzdeki tedavi seçenekleri bu mutasyonu tamir edecek düzeyde değildir. Sadece şikayetler arttığında kandaki bilirubin düzeyini düşüren ilaçlar verilebilir. Böylece belirtiler azaltılır. Hasta günlük hayatında dikkatli olduğunda belirtiler rahatsız edici düzeye çoğu zaman ulaşmaz.

Gilbert sendromu ile İlgili Makeleler

Gilbert Sendromu

Gilbert sendromu, kanda bulunan bilirubinin yüksekliğinden dolayı olup karaciğer ile alakalı genetik bir hastalıktır. Zararlı bir hastalık olmadığından tedavi gerektirmez.

makaleyi incele