Gıda zehirlenmesi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Öncelikle kişinin şikayetleri bu konuda önemlidir. İshal durumu varsa “ishal diyetine” başlanıp kabızlık oluşturucu besinler tüketilebilir.

Bol sıvı tüketmek kesinlikle faydalıdır. Ateş, genel durumun kötüye gitmesi, kanlı ishal gibi durumlarda acilen doktora başvurmakta fayda vardır.

Alınan mikroorganizma miktarına, vücudun direncine ve mikroorganizmanın kuvvetine göre süre değişir. Genellikle bu süre en erken 30 dakika en geç 48 saattir.

Gıda zehirlenmesinde esas korkulan sıvı kaybına bağlı sıvı ve elektrolit kaybıdır. Sıvı kaybı şiddetine bağlı semptom şiddetleri de değişir. Ağır bir susuzluk durumu varsa ve ek sıvı takviyesi de yapılmadıysa öldürücü olabilir. Bunun dışında yeterli sıvı tedavisi yapılırsa ve sıvı kaybı şiddetli değilse hasarsız iyileşme olur. Hatta hafif vakalarda kendiliğinden de düzelebilir.

Besin zehirlenmesinin kaç gün sürdüğü alınan mikroorganizmaya, kişinin direncine ve mikroorganizma miktarına göre değişiklik gösterir. Kimi kişide bu 1 gün sürerken kiminde 3-4 gün kimi kişide de 1 hafta kadar sürebilir.

Hiç şüphesiz en önemli korunma yolu hijyenin uygun şekilde sağlanmasıdır. Ayrıca tüketilen meyve sebzeyi iyice yıkamak ve et, balık gibi hayvansal ürünleri uygun ve yeterli ısıda pişirmek de bir diğer korunma yöntemidir. 

Pastörize edilmemiş süt tüketilmemeli ve özellikle yazın açıkta satılan ürünler alınmamalıdır. Marketten alınan her yiyecek/ içeceğin son kullanma tarihine bakılmalı ve tarihi geçmiş ürünler asla kullanılmamalıdır.

Besin zehirlenmesinde en korkulan vücudun susuz kalması olduğu için esas tedaviyi sıvı takviyesi oluşturur. Bu, gerek oral yoldan gerekse hastane koşullarında damar yolundan yapılmalıdır. Ayrıca ishale sebebiyet verebilecek yağlı gıdalardan ve posalı besinlerden kaçınılması da dikkat edilmesi gerekenlerdendir.

Ayrıca probiyotik olan ve doğal antibiyotik görevi gören yoğurt da tüketilebilir.

Gıda zehirlenmesi ile İlgili Makeleler

Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi, mikroorganizmaların ürettiği zehir ile kirlenmiş yiyeceklerin veya içeceklerin tüketilmesi ile görülen bir durum olup; öncelikli tedavi vücudun kaybettiği sıvıyı yerine koymaktır.

makaleyi incele