Genital herpes ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Herpes kaynaklı veziküllerin bulunduğu yere göre çeşitli bulaş riskleri vardır. Genital bölgede oluşan lezyonlar cinsel ilişki ile bulaşır. Yine dudak kenarlarındaki herpes kaynaklı uçuklar tükürük vasıtasıyla karşı tarafa bulaştırılabilir. Bütünlüğü bozulmuş deriden de enfekte sıvıların temasıyla herpes virüs bulaşma riski vardır. Kan yolu ile bulaşı da mümkündür. Herpes ile enfekte gebe kadınlarda da doğum öncesi veya doğum esnasında bebeğine bulaştırması mümkündür. Doğum esnasında doğum kanalından geçerken veziküllerden virüsün bulaşmasıyla ve gebelik süresince tekrarlayan ataklar ile asendan bir şekilde virüsün yukarı, rahime doğru ilerlemesi bebeği enfekte eder.

Uygun tedavi ile genital bölgede oluşan herpes kaynaklı lezyonlar 2 ila 4 haftada yara izi bırakmadan iyileşebilir. Fakat kesin tedavisi yoktur. Genital bölgede lezyonların olduğu kısımlarda ağrı, yanma gibi problemlerin çözümüne yönelik tedavisi vardır. Tekrarlayabilen bir hastalıktır. Tedavi edilmediği zaman da 3 haftada kendiliğinden iyileşebilir.  

Alzheimer henüz tam çözülememiş, birçok etkenin neden olabileceği görüşlerine dayanan gizemli bir hastalıktır. Yine bu konuda yapılan bazı çalışmalarda Alzheimer ile HSV-1 ilişkisi ortaya konmuştur. HSV-1 ile enfekte beyin hücrelerinin Alzheimer hastalığına yol açtığı tespit edilmiştir. Kesin olmamakla birlikte araştırılan Alzheimer hastalarında azımsanmayacak oranda HSV-1 pozitifliği saptanmıştır. Fakat tam bir kesinlik söz konusu değildir.

HSV’ye yönelik günümüze kadar birçok aşı denenmiştir. Fakat bu virüse karşı tam etkinlik sağlayan, koruyuculuğu tam olan bir aşı henüz bulunamamıştır. Bulunan bazı aşılar HSV’ye karşı oldukça iyi koruyuculuğa sahip aşılardır fakat bunların etki edebilmesi için yüksek doz uygulanması gerekmektedir. Bu yüksek doz aşı uygulaması da yarardan çok zarar sağlamış ve terk edilmiştir. Bu konuda gelişimler ve araştırmalar devam etmektedir.

Genital ülserlere neden olan HSV-1 ve HSV-2’nin kanser oluşturduğu yönünde bir araştırma bulgusu yoktur. Genital bölgede görülen, farklı tür virüslerden kaynaklanan siğiller, yaralar serviks kanserine yol açabilir. HPV-16 ve HPV-18 kaynaklı genital siğillerin serviks kanseriyle ilişkilidir. Servikal kanserlerin %90ı HPV-16, HPV-18 kaynaklıdır. 

AIDS hastalarında kan damarlarını tutan bir kanser türü olan kaposi sarkomunun HHV-8 tipi ile ilişkisi bulunmaktadır. İncelenen biyopsi materyallerinde HHV-8’in tükürük yoluyla geçiş yaptığı, kötü hijyen alışkanlıkları ve kalabalık yaşamın geçişi kolaylaştırdığı düşünülmektedir. Genellikle iyi seyirli bir hastalıktır, sıklıkla deriye sınırlıdır ve visseral tutulum nadirdir.

Genital herpes ile İlgili Makeleler

Genital Herpes

Genital uçuk olarak da bilinen genital herpes, ağrılı,uçuk görünümlü bir yara olup, tedavisinde hastalığın şiddetini azaltmak, hastayı rahatlatmak adına tedaviler uygulanır.

makaleyi incele