Gebelikte Vajinal Varis ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gebelikte genital varis oluşumu oldukça normal ve sıkça karşılaşılan bir durumdur. Varis için tedirgin olan anne adayları hekimleri ile problemlerini paylaştıklarında, duruma uygun iyileştirici tedavi yöntemleri ile kontrol altına alabilmektedir. Tamamen iyileşme göstermemesi durumunda anne adayında varisin doğum için sorun yaratıp yaratmayacağı gibi soru işareti oluşumuna sebep olacaktır. Vajinal varisi olup normal doğum yapanlar için, varis hiçbir engel oluşturmamaktadır.  

Genellikle kalıcı olmamakla beraber semptomları doğumdan kısa bir süre sonra kaybolmaktadır. Fakat iyileşme süresi kişiden kişiye değişmektedir. Kendiliğinden iyileşme göstermeyen varisler için zayıf dolaşım sistemi gibi altta yatan nedenler için tedavi başlatılmaktadır. Uzman doktor, tedavi ile damarları rahatlıkla açabilir. Fakat genellikle tedavi olmaksızın ortadan kaybolmaları için beklemek daha sağlıklıdır.

Vulvar varisli damarlar, yüksek hormon seviyesi ve pelvik bölgesinde daha fazla basınç gibi hamilelik esnasında meydana gelen değişiklikler ile ortaya çıkmaktadır. Varis görülen kişide rahatsızlığa sebep olsa da sağlığı tehlikeye atabilecek herhangi bir duruma sebep olmamaktadır. Vajinal bölgede şişlik ve ağrı ile birlikte baskı da görülebilir. Kişiye rahatsızlık veriyor olsa da endişe edilmesi gereken tehlikeli bir durum değildir. Hamilelik esnasında belirti ve bulgular hekimin önerileri ile ortadan kaldırılabilir. Varisler doğum sonrasında genellikle ortadan kaybolmaktadır. Kalıcılık gösteren varis için hekim uygun tedavi sürecini başlatacaktır.

Gebelikte Vajinal Varis ile İlgili Makeleler

Gebelikte Vajinal Varis

Varis, derinin alt kısmında yer alan ve gözle görülebilen şişkinlikte bir toplardamar hastalığıdır ve hamilelik döneminde bir takım nedenlerden dolayı daha sık görülmektedir. Solüsyon tedavisi, kompresyon çorabı ve ilaç tedavisi gibi birçok tedavi seçeneği vardır

makaleyi incele