Gebelikte Toksoplazma ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Gebelikte toksoplazma testi ilk üç ay içerisinde IgM ve IgG antikor testleri ile yapılmaktadır. Enfeksiyonu tespit etmek amacıyla yapılan bu testlerin ardından uzman doktor, anne adayı için uygun tedavi yöntemini uygular.  

Ülkemizde anne adaylarında görülme olasılığı oldukça düşük olan toksoplazma enfeksiyonu, bebeğe plasenta yoluyla bulaşabilmektedir. Gebelikte ortaya çıkan enfeksiyonun bebeğe geçme olasılığı %40’tır. Ortaya çıkan belirtiler annede görüldükten yaklaşık 4 ile 16 hafta sonra bebeğe bulaşmaktadır.

Bir çeşit enfeksiyon hastalığı olan toksoplazma, hamilelik sürecinde bebeğe de bulaşabilmektedir. Bebeğe bulaşma sonucunda ise beyin ve göz gibi organlarda hasarın ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra bebekte ortaya çıkan enfeksiyon düşük de oluşturabilmektedir.

Çok nadir ortaya çıkan bu durum hafif geçirildiği zaman birkaç hafta veya birkaç ay içerisinde kendiliğinde geçtiği bilinmektedir. Ancak hamilelik döneminde anne adayında oluşan bu enfeksiyon şiddetine bağlı olarak kendiliğinden geçmeyebilir. Kendiliğinden geçmediği gibi bebeğe de bulaşabilmektedir.

Gebelikte Toksoplazma ile İlgili Makeleler

Gebelikte Toksoplazma

Tek hücreli mikroorganizma olan gondii adı verilen toksoplazma genellikle hayvanlarda üremektedir. Antibiyotik, vitamin takviyesi, ilaç tedavisi gibi tedaviler vardır.

makaleyi incele