Gebelikte PUPP ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Hamilelikte PUPP hastalığı doğumdan önce başlar ve doğumun gerçekleşmesi ile en geç 1-2 haftada etkileri azalarak kaybolmaktadır. Bu durum elbette kişiden kişiye değişmektedir. Bazı durumlarda doğumdan sonra da devam edebilmektedir. Bu durumun yaşanması halinde mutlaka uzman bir doktordan yardım alınmalıdır.

Her gebede PUPP hastalığı görülmez ancak gebelikteki hormonlara ve vücutta meydana gelen değişimlere bağlı olarak görülme sıklığı da fazlalaşabilmektedir. Gebelikte PUPP görülme ihtimali vardır ve çoğu anne adayı bu durumu yaşamaktadır.

Hamilelikte PUPP hastalığı kişiyi rahatsız eden ve gebelik sürecinde kişide hoşnutsuzluk yaratan bir durumdur ve çoğunlukla gebeliğin sonlanması ile belirtileri de ortadan kalkmaktadır. Ancak bazı durumlarda belirtiler devam edebilmektedir. Gebelik alerjisi PUPP geçmemesi durumunda doktordan yardım alınarak geciktirilmeden tedavi uygulanmalıdır.

Gebelikte PUPP hastalığı genellikle doğuma yakın aylarda yani son 3-4 ayda başlayarak belirtileri göstermektedir. Bu belirtiler doğum yaklaştıkça fazlalaşabilmektedir. Bu nedenle erken dönemde kontrol altına alınması gerekmektedir.

Gebelikte PUPP ile İlgili Makeleler

Gebelikte PUPP

PUPP hastalığı, derinin kaşınması ile birlikte kırmızı kabarcıkların görüldüğü bir tür deri rahatsızlığıdır. Tedavide merhemlar ve steroid içeren enjeksiyonlar yapılabilmektedir.

makaleyi incele