Gebelikte Miyom ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Rahimde bulunan miyomlar çoğunlukla hamile kalmaya engel değildir. Miyomlar sezaryen doğum dışında, anne adayını zorlayan herhangi bir probleme neden olmasa da, miyomların yerleşimi ve boyutuna göre ağrı, sancı veya baskı hissi gibi bazı sorunlar oluşabilir.

Gebelikte miyomlarda genellikle 1. trimester döneminde %30 kadar büyüme olur. Hamileliğin diğer dönemlerinde ise, bazı durumlarda miyomlardaki büyüme, hücre zedelenmesine veya vasküler yetmezliğe sebep olacak düzeydedir.

Hamilelikte miyomlar ağrıya veya kanama neden olsa bile bebeğe zarar verme olasılığı çok düşüktür. Ancak miyomun yerleşim yeri ve büyüklüğüne bağlı olarak erken doğum riski oluşabilir. Bebeğin başı aşağı değil de yan veya makat geliş şeklindeyse, bunlar miyomların neden olduğu durumlardandır. Miyomlar rahmin alt kısımlarına yerleşmesi durumunda doğum kanalını tıkayabilir ve bu da normal doğum yapma şansını azaltır. Meydana gelen tüm bu olumsuzluklar sezaryen doğumu gerektirir.

Gebelikte miyom ağrısına yönelik uygulanan tedavi yöntemi genellikle bol bol istirahat etmek ve beslenme düzenine dikkat etmektir. Ancak bazı durumlarda uzman, ağrı kesici veya rahim kaslarını gevşetmek için ilaç tedavisi uygulayabilir.

Hamilelik öncesi zararlı olan miyomlar tespit edildiğinde, hamile kalınmadan önce en uygun tedavi yöntemiyle miyomların alınması gerekir. Miyomların alınması için açık ameliyatsız miyom tedavisi, vajinal yoldan histeroskopi veya cerrahi yöntemler uygulanır. Özellikle miyomektomi yöntemiyle alınan miyomların durumuna göre miyom ameliyatından sonra yaklaşık 4-6 ay hamile kalınmamalıdır.

Subseröz miyom yani rahim dışına yerleşen miyomlar, çok nadir olmakla birlikte gebeliğe engel olabilir. Bu tür miyomlar kanama, ağrı veya boyutlarında büyüme gibi şikâyetlere neden oluyorsa, hamilelik öncesi mutlaka cerrahi olarak çıkarılmalıdır.

Hamilelik süreci boyunca küçük olan miyomlar, herhangi bir tehlike teşkil etmez. Ancak büyük boyutlarda olan miyomlar, doğum kanalını tıkayabilecekleri için bebeğin normal doğum pozisyon almasına engel olabilir. Ayrıca bazı miyomların konumuna göre hamilelikle erken doğum veya düşük riskini arttırabilir.

Gebelikte Miyom ile İlgili Makeleler

Gebelikte Miyom

Miyom, rahmin düz kaslarından oluşan, yoğun olarak bağ dokusu ve düz kas içeren iyi huylu tümörlerdir. Tedavide miyom takibi ve ilaç tedavisi gibi seçenekler vardır.

makaleyi incele