Gebelikte Mide Yanması ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

İlk kez 7 haftalık gebelikte mide yanması sorunu görülmeye başlar. Rahimde bebek büyüdükçe mide yanması şikayetleri gittikçe artar. Gebeliğin 1. Trimester (3 aylık) dönemin bittiği 12 haftalık gebelikte mide yanması sorunu bulantı ve mide ekşimesi ile birlikte görülmeye başlar

Gebeliğin başlaması ile birlikte kilo alımı görülür. Karın bölgesinin genişlemesi ve östrojen hormonunun oluşturduğu mide hassasiyeti nedeniyle mide yanması şikayetleri görülmeye başlar. Adet gecikmesine eşlik eden mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, şişkinlik, mide yanması gibi şikayetler hamilelik belirtisi olarak kabul edilir.

34 haftalık hamilelikte mide yanması tedavisini sağlayan bitkisel çay ve kürler düşük ya da erken doğum riskine yol açabileceği için kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Mide yanması için önerilen karaağaç bitkisinden safra taşı olmayan kişiler faydalanabilir.

Meyan kökü ise mide yanmasını azaltırken tansiyonun yükselmesine neden olabileceğinden dikkatli kullanılması gerekir. Midede asit nedeniyle tahriş olmuşsa aloe vera bitkisinin suyu fayda sağlar. Elma sirkesi, karbonatlı su mide yanması, bulantı ve ekşimeyi önlerken gebelik durumuna göre bebeğe zarar verebileceğinden doktora danışılarak kullanılmalıdır. Gebelikte anne ve bebeğe herhangi bir zararı olmadan güvenle tüketilebilecek besinler arasında patates suyu, papatya çayı, badem, ceviz yer alır.

Gebeliğin başlamasından itibaren 16 haftalık gebelikte mide yanması sorunu oldukça az görülür. 33 haftalık gebelikte mide yanması karın içi basıncın artması ile hat safhaya ulaşır. Çoğu zaman mide yanması şikayeti doğumun gerçekleşmesi ile son bulur. Ancak bazı kadınlarda 8 aylık hamilelikte mide yanması son bulabilir.

Mide asidini seyreltici etkiye sahip en önemli gıda hiç kuşkusuz sudur. Gebelik döneminde günlük içilen su miktarı arttırılmalıdır. Ayrıca salatalık, marul, kereviz, karpuz gibi %80’inden fazla su içeren besinler tüketilerek mide asidi azaltılabilir. Çorba, ayran, papatya çayı, ıhlamur gibi bitki çayları sıkça tüketilerek mide yanması sorunu önlenebilir.

Erken gebelik hamileliğin ilk 3 ayını kapsar. Erken gebelik döneminde görülen ilk belirtiler arasında adet gecikmesi, göğüs şişkinliği, mide bulantısı gibi şikayetler yer alır. Bu dönemde karın bölgesinde büyüme meydana gelmeye başlar. Karın içi basıncın artması ve kilo alımı nedeniyle mide yanması şikayeti görülür.

Gebelik döneminde görülen mide yanması sorununa en iyi gelen besinlerden birisi süttür. Özellikle 22 haftalık gebelikte mide yanması sorunun artmaya başlaması ile birlikte düzenli olarak süt tüketilmesi şikayetleri önemli ölçüde azaltır. Süt mide asidinin çoğalmasını önleyerek mideyi yumuşatır. Sütün oda sıcaklığında ve şekersiz şekilde içilmesi tavsiye edilir.

Gebelikte Mide Yanması ile İlgili Makeleler

Gebelikte Mide Yanması

Gebelikte en fazla karşılaşılan sorunlardan biri olan mide yanması gebelik hormonları nedeniyle ortaya çıkar. Tedavi genellikle nedene göre ilaçlar yapılmaktadır.

makaleyi incele